PolskaWkrótce nowa SLD?

Wkrótce nowa SLD?

Staże kandydackie dla osób chcących wstąpić
do SLD, weryfikacja obecnych członków, obowiązkowe wewnętrzne
prawybory, kampania wyborcza przed wyborami na funkcje partyjne, a
nawet kadencyjność władz partii - to niektóre propozycje mające
pomóc w wyeliminowaniu negatywnych zjawisk dotykających Sojusz.

17.05.2003 18:30

O tych propozycjach dyskutowali w sobotę na specjalnym seminarium delegaci na czerwcowy kongres SLD, członkowie Zarządu Krajowego, Krajowej Komisji Etyki i Krajowego Sądu Partyjnego. Jest to jedna z form przygotowania do kongresu SLD i omówienia m.in. propozycji zmian w statucie partii. Kongres Sojuszu zaplanowano na 29-30 czerwca.

Sekretarz generalny SLD Marek Dyduch powiedział, że seminarium zorganizowano, by publicznie i głośno porozmawiać o "grzechach" Sojuszu i o tym, jak negatywne zjawiska eliminować.

O niektórych z tych zjawisk mówił wiceszef Komisji Etyki SLD prof. Jerzy Wiatr. Podkreślił, że konieczna jest większa wrażliwość na zjawiska korupcyjne. Wskazywał też m.in. na publiczne obrzucanie się obelgami, pisanie do prasy negatywnie o instancjach partyjnych.

Po doświadczeniach zebranych na zjazdach terenowych pojawił się postulat zaostrzenia kryteriów umożliwiających wstąpienie do SLD. Uczestnicy seminarium podkreślali, że w Sojuszu znalazło się sporo karierowiczów, osób, które wstąpiły do partii licząc np., że w ten sposób łatwiej będzie im zdobyć jakieś stanowiska.

Weryfikacja kandydatów miałaby polegać na stażu kandydackim albo zatwierdzeniu lub nie kandydata przez odpowiednią instancję partii. Padł też pomysł, by wprowadzał i poręczał za kandydata członek SLD.

Zaproponowano również przeprowadzenie weryfikacji obecnych działaczy partii. Miałaby ona polegać na potwierdzeniu przez członków SLD swojej deklaracji przynależności do partii. Dałoby to możliwość odpowiedzenia sobie przez każdego z nich, czy chce nadal być w SLD. "Część naszych kolegów czuje się rozczarowanymi. Dajemy im czas, żeby mogli odejść" - powiedział Dyduch.

Zapowiedział, że planowane jest przeprowadzenie specjalnej ankiety, która pozwoli na lepsze poznanie członków SLD, ich działalności społecznej, politycznej, zawodowej. Dane zebrane w ankiecie pozwoliłyby na stworzenie banku kadr.

Uczestnicy seminarium zwracali uwagę na słabość polityki kadrowej partii, że zbyt często niekompetentne osoby pełnią funkcje publiczne w imieniu SLD. Jednym ze sposobów na zaradzenie temu ma być stworzenie "szkoły liderów SLD", gdzie osoby, które chcą w imieniu Sojuszu pełnić funkcje publiczne, doskonaliłyby swoje umiejętności zawodowe, polityczne.

Padła też propozycja, by z urzędu odpowiedni sąd partyjny podejmował działania wyjaśniające i dyscyplinujące w przypadkach naruszania etyki oraz publicznego postawienia zarzutu o naruszenie prawa osobie pełniącej funkcję publiczną z ramienia SLD.

Kolejnym pomysłem, wynikającym z obserwacji waśni politycznych między kandydatami SLD w różnych wyborach, jest tworzenie list wyborczych do końca roku poprzedzającego wybory.

Takie rozwiązanie ma pozwolić na weryfikację kandydatów na długo przed wyborami, pozwoli rozładować napięcia. Kandydat, który popełni jakiś czyn dyskwalifikujący go, mógłby zostać usunięty z listy.

Następną propozycją jest przeprowadzanie obowiązkowych prawyborów kandydatów na ważne funkcje, np. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Kolejna nowość to kampania wyborcza poprzedzająca wybory na funkcje partyjne. Kandydat na szefa rady partii każdego szczebla ogłaszałby to 2 tygodnie wcześniej i prowadził kampanię. Zdaniem Dyducha, pozwoli to na wybór ludzi najlepszych, którzy proponują programy i potrafią walczyć. "To trochę rewolucja, ale warto to bardzo poważnie rozważyć" - ocenił.

Jeden z uczestników seminarium zaproponował też wprowadzenie kadencyjności funkcji partyjnych. Argumentował, że skoro nawet urząd prezydenta jest kadencyjny, to dlaczego nie miałoby być tak w przypadku władz partii wszystkich szczebli.

Padł również wniosek o zniesienie preferencji wyborczych do władz partii dla parlamentarzystów i radnych i wyrównania w ten sposób szans wszystkich działaczy SLD.

Dyduch powiedział, że po tym pierwszym seminarium będą jeszcze trzy poświęcone: polityce socjalnej, gospodarce, integracji europejskiej. Następnie ma być zorganizowana konferencja ideowa.

Materiały ze wszystkich seminariów mają zostać opracowane i przedstawione na konsultacjach z delegatami na kongres, które odbędą się między 13 a 17 czerwca.(iza)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)