Wkrótce do baku wlejesz paliwo z kawowych fusów?
Fusy pozostające po parzeniu kawy mogą być dobrym źródłem paliwa do silników diesla - informuje "Journal of Agricultural and Food Chemistry".
Zdaniem Mano Misry, Susanty Mohapatra i Narasimharao Kondamudi z Nevady, fusy i kawowe odpady mogą być tanim, dostępnym i przyjaznym dla środowiska surowcem do produkcji paliwa dla samochodów osobowych i ciężarówek. W fusach jest 11 do 20% tłuszczu - równie dużo co w stosowanych do produkcji biopaliwa ziarnach rzepaku czy soi.
Roczna produkcja ziaren kawy wynosi około 7 milionów ton. Odpady z parzenia cappucino, espresso czy zwykłej kawy lądują na składowiskach odpadów albo są stosowane jako nawóz. Zdaniem naukowców można by z nich otrzymać ponad miliard litrów biopaliwa rocznie.
Na razie próby przeprowadzone na małą skalę z fusami dostarczonymi przez sieć kawiarni potwierdziły, że biopaliwo z fusów może być wytwarzane z dużą wydajnością. Ma przy tym charakterystyczny, kawowy zapach, a dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy jest bardzo trwałe. Stałe resztki po przerobie fusów na paliwo można wykorzystać do wytwarzania etanolu albo jako kompost.
Pierwsza mała instalacja produkcyjna ma powstać w ciągu kilku miesięcy.