Trwa ładowanie...
11-12-2008 17:55

Wkrótce do baku wlejesz paliwo z kawowych fusów?

Fusy pozostające po parzeniu kawy mogą być dobrym źródłem paliwa do silników diesla - informuje "Journal of Agricultural and Food Chemistry".

Wkrótce do baku wlejesz paliwo z kawowych fusów?Źródło: Jupiterimages
d3eh4nb
d3eh4nb

Zdaniem Mano Misry, Susanty Mohapatra i Narasimharao Kondamudi z Nevady, fusy i kawowe odpady mogą być tanim, dostępnym i przyjaznym dla środowiska surowcem do produkcji paliwa dla samochodów osobowych i ciężarówek. W fusach jest 11 do 20% tłuszczu - równie dużo co w stosowanych do produkcji biopaliwa ziarnach rzepaku czy soi.

Roczna produkcja ziaren kawy wynosi około 7 milionów ton. Odpady z parzenia cappucino, espresso czy zwykłej kawy lądują na składowiskach odpadów albo są stosowane jako nawóz. Zdaniem naukowców można by z nich otrzymać ponad miliard litrów biopaliwa rocznie.

Na razie próby przeprowadzone na małą skalę z fusami dostarczonymi przez sieć kawiarni potwierdziły, że biopaliwo z fusów może być wytwarzane z dużą wydajnością. Ma przy tym charakterystyczny, kawowy zapach, a dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy jest bardzo trwałe. Stałe resztki po przerobie fusów na paliwo można wykorzystać do wytwarzania etanolu albo jako kompost.

Pierwsza mała instalacja produkcyjna ma powstać w ciągu kilku miesięcy.

d3eh4nb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eh4nb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj