Trwa ładowanie...
d4jvwrw
IAR

Witold Waszczykowski: Tusk nie podjął inicjatywy pokojowej ws. Ukrainy

• Szef MSZ: Tusk nie podjął inicjatywy pokojowej ws. Ukrainy
• "Dowiedziałem się, że Łukaszenka proponował Tuskowi, aby wspólnie przedstawić propozycję pokojową wobec tego konfliktu"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef MSZ Witold Waszczykowski
Szef MSZ Witold Waszczykowski (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d4jvwrw

Minister spraw zagranicznych mówi, że wszystko wskazuje na to, iż były premier Donald Tusk nie podjął inicjatywy pokojowej w sprawie Ukrainy.

Od 2014 rozmowy w sprawie Ukrainy prowadzone są w formacie normandzkim, czyli z udziałem władz Rosji i Ukrainy, oraz Niemiec i Francji. Witold Waszczykowski mówił w radiowej Trójce, że Polska otrzymała propozycję udziału w negocjacjach: "Ku mojemu zaskoczeniu, będąc na Białorusi, rozmawiając z prezydentem Łukaszenką, dowiedziałem się, że Łukaszenka proponował premierowi Tuskowi, aby wspólnie przedstawić propozycję pokojową wobec tego konfliktu. Rzeczywiście znaleźliśmy dokumenty takich rozmów w MSZ i wszystko wskazuje na to, że premier Tusk tej inicjatywy pokojowej nie podjął".

Minister Waszczykowski powiedział, że ewentualny udział Polski w formacie normandzkim zależy teraz od tego czy będą realizowane Porozumienia Mińskie.

Ostatnie Porozumienie Mińskie, które ma rozwiązać konflikt na Ukrainie, zostało uzgodnione przed rokiem w stolicy Białorusi. Kraje składające się na format normandzki, poza Rosją, zgodnie podkreślają, że droga do jego realizacji jest daleka.

d4jvwrw

Podziel się opinią

Share

d4jvwrw

d4jvwrw
Więcej tematów