Trwa ładowanie...
d2r8860

Witold Waszczykowski: będę dzwonił do pana Krzysztofa Zanussiego, czy może stworzyć "grupę dialogu" z Rosją

• Zanussi w 2012 r. współprzewodniczył obradom Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego
• Waszczykowski: spekulacje o dogadywaniu się PiS z Rosją - "fantasmagorią"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Witold Waszczykowski
Witold Waszczykowski (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d2r8860

Szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział, że zwróci się do reżysera Krzysztofa Zanussiego, czy nie podjąłby się wznowienia "grupy dialogu" z Rosją. Zaznaczył zarazem, że "fantasmagorią" są spekulacje o dogadywaniu się rządu PiS z Rosją.

Waszczykowski w Radiu TOK FM był pytany o wyniki wizyty jego zastępcy Marka Ziółkowskiego w Moskwie i rozmów z jego rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Titowem.

- Rosjanie dali sygnał, że chcieliby dalej rozmawiać, chcieliby np. wrócić do niektórych form dialogu, które były kiedyś - powiedział, uznając to za "optymistyczny" efekt rozmów.

d2r8860

Przypomniał, że "jest takie forum dialogu obywatelskiego, którym kieruje nasz wybitny mistrz Krzysztof Zanussi".

- Niedawno mnie odwiedził i zastanawiał się, czy warto do tego wrócić. Ponieważ jest sygnał ze strony rosyjskiej, że warto wrócić, będę dzwonił do pana Zanussiego i pytał, czy może stworzyć jakąś grupę dialogu - zapowiedział Waszczykowski.

"Przestańmy tworzyć fantasmagorie"

W 2012 r. Zanussi współprzewodniczył obradom Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego, w którym uczestniczyli twórcy kultury, ludzie mediów, politolodzy oraz politycy z Polski i Rosji.

d2r8860

Szef MSZ kategorycznie zaprzeczał spekulacjom, że szykowane jest jakieś porozumienie z Rosją i że mógł to być jeden z tematów niedawnego spotkania Jarosława Kaczyńskiego z premierem Węgier Victorem Orbanem.

- Przestańmy takie bzdury opowiadać, przestańmy tworzyć jakieś takie fantasmagorie. Rosja jest państwem, które jest geopolitycznym rywalem całej Unii i NATO - mówił.

Nie ma więc możliwości, dodał, by zawierać z Rosją jakieś bilateralne kompromisy. - Z tym kierownictwem państwa rosyjskiego będzie bardzo trudno zawierać jakieś kompromisy. Jest to kierownictwo państwa, które zajmuje skrajnie nieprzejednaną postawę wobec Polski, wręcz wrogą w niektórych kwestiach - argumentował szef MSZ.

Zaapelował więc, by "nie tworzyć fałszywych przesłanek", że "PiS dogadało się" z Rosją.

d2r8860

Podziel się opinią

Share
d2r8860
d2r8860
Więcej tematów