Trwa ładowanie...
d3hggrw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Witold Waszczykowski: będę dzwonił do pana Krzysztofa Zanussiego, czy może stworzyć "grupę dialogu" z Rosją

• Zanussi w 2012 r. współprzewodniczył obradom Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego
• Waszczykowski: spekulacje o dogadywaniu się PiS z Rosją - "fantasmagorią"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Witold Waszczykowski
Witold Waszczykowski (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d3hggrw

Szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział, że zwróci się do reżysera Krzysztofa Zanussiego, czy nie podjąłby się wznowienia "grupy dialogu" z Rosją. Zaznaczył zarazem, że "fantasmagorią" są spekulacje o dogadywaniu się rządu PiS z Rosją.

Waszczykowski w Radiu TOK FM był pytany o wyniki wizyty jego zastępcy Marka Ziółkowskiego w Moskwie i rozmów z jego rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Titowem.

- Rosjanie dali sygnał, że chcieliby dalej rozmawiać, chcieliby np. wrócić do niektórych form dialogu, które były kiedyś - powiedział, uznając to za "optymistyczny" efekt rozmów.

d3hggrw

Przypomniał, że "jest takie forum dialogu obywatelskiego, którym kieruje nasz wybitny mistrz Krzysztof Zanussi".

- Niedawno mnie odwiedził i zastanawiał się, czy warto do tego wrócić. Ponieważ jest sygnał ze strony rosyjskiej, że warto wrócić, będę dzwonił do pana Zanussiego i pytał, czy może stworzyć jakąś grupę dialogu - zapowiedział Waszczykowski.

"Przestańmy tworzyć fantasmagorie"

W 2012 r. Zanussi współprzewodniczył obradom Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego, w którym uczestniczyli twórcy kultury, ludzie mediów, politolodzy oraz politycy z Polski i Rosji.

d3hggrw

Szef MSZ kategorycznie zaprzeczał spekulacjom, że szykowane jest jakieś porozumienie z Rosją i że mógł to być jeden z tematów niedawnego spotkania Jarosława Kaczyńskiego z premierem Węgier Victorem Orbanem.

- Przestańmy takie bzdury opowiadać, przestańmy tworzyć jakieś takie fantasmagorie. Rosja jest państwem, które jest geopolitycznym rywalem całej Unii i NATO - mówił.

Nie ma więc możliwości, dodał, by zawierać z Rosją jakieś bilateralne kompromisy. - Z tym kierownictwem państwa rosyjskiego będzie bardzo trudno zawierać jakieś kompromisy. Jest to kierownictwo państwa, które zajmuje skrajnie nieprzejednaną postawę wobec Polski, wręcz wrogą w niektórych kwestiach - argumentował szef MSZ.

Zaapelował więc, by "nie tworzyć fałszywych przesłanek", że "PiS dogadało się" z Rosją.

d3hggrw

Podziel się opinią

Share

d3hggrw

d3hggrw
Więcej tematów