Trwa ładowanie...

"Witamy w Polsce, gdzie CIA torturuje ludzi"

Urzędnicy sprawdzą, czy plakat z hasłem "Witamy w Polsce, gdzie CIA torturuje ludzi", umieszczony na jednej z kamienic w Poznaniu, wisi tam legalnie - poinformował Rafał Łopka z biura prasowego prezydenta Poznania.

"Witamy w Polsce, gdzie CIA torturuje ludzi"Źródło: PAP, fot: Łukasz Ogrodowczyk
d11if7f

- Odbędzie się wizja lokalna, po której zażądamy od właściciela kamienicy wyjaśnień w tej sprawie. Urząd nie ma prawa ingerować w treść wieszanych ogłoszeń. Może tylko sprawdzić, czy plakat zawieszony w ścisłym centrum był konsultowany z konserwatorem zabytków - powiedział Łopka.

Właściciel budynku i galerii Roman Nowak nie ma zamiaru występować o zgodę na wieszanie tego baneru. - Nie wystąpię o zgodę na pozwolenie, ponieważ nie widzę takiej potrzeby. Po pierwsze jest to projekt artystyczny, a po drugie plakat jest elementem elewacji remontowanego budynku. Zgoda na remont oczywiście jest. W mieście wisi wiele tego typu plakatów zasłaniających remontowane budynki, nie sądzę, żeby istniała jakakolwiek potrzeba pozwolenia - powiedział Roman Nowak.

Zobacz więcej zdjęć kontrowersyjnego plakatu!

Według Nowaka poznański plakat jest pierwszym elementem ogólnoeuropejskiej akcji zorganizowanej przez Abnormals Gallery w Poznaniu i w Berlinie, podobne plakaty mają się ukazać m.in w Berlinie, gdzie jest kolejna galeria Abnormals, oraz w galeriach w Barcelonie, Rzymie i Bukareszcie.

d11if7f

Do akcji wykorzystano pracę francuskiego artysty Michela Valentino, która przedstawia spętaną kobietę w ciąży z workiem na głowie, na tle amerykańskiej flagi.

Akcja artystyczna jest według Nowaka komentarzem do doniesień na temat domniemanych nielegalnych więzień CIA w Polsce i ma być pretekstem do debaty na ten temat w Polsce i UE.

- Celem plakatu jest zwrócenie uwagi na naruszanie swobód obywatelskich i problem przyzwolenia władzy wykonawczej w UE na nielegalną działalność, mam tu na myśli zgodę na łamanie konstytucji i praw obywatelskich. Dlaczego społeczeństwo nie jest informowane, kiedy zachodzi taka sytuacja? Jest to podstawowe prawo. Chcemy pokazać, że demokracja jest zagrożona - powiedział Nowak.

W Berlinie, na tym samym plakacie ma się znaleźć napis "Witamy w Niemczech - kraju, który pomaga CIA torturować więźniów."

d11if7f

Plakat, zawieszony w Poznaniu jest kolejną akcją zewnętrzną galerii na tej kamienicy.W czerwcu poznański radny złożył doniesienie do prokuratury w sprawie baneru reklamującego otwarcie galerii w Poznaniu, był to plakat przedstawiający nagą kobietę, z głową Myszki Miki, na tle nazistowskiej swastyki. Prokuratura umorzyła sprawę uznając plakat za dzieło artystyczne, a nie propagowanie nazizmu, tamten plakat został ściągnięty przez właściciela galerii po kilku tygodniach.

Abnormals Gallery w Poznaniu i Berlinie to według ich stron internetowych miejsca, gdzie mogą swoje dzieła prezentować artyści, którzy uważają się za "nienormalnych", a ich sztuka "jest odważna, niekiedy kontrowersyjna". Najbliższy happening tej galerii w Poznaniu przeznaczony jest "dla widzów dorosłych o mocnych nerwach".

d11if7f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11if7f
Więcej tematów