Wisła w rejonie Kępy Polskiej przekracza stan alarmowy
Wisła w okolicach Kępy Polskiej (Mazowieckie) przekroczyła stan alarmowy. W Płocku wprowadzono w poniedziałek w południe pogotowie przeciwpowodziowe. Według przewidywań sytuacja na rzece w tym rejonie zacznie się stabilizować od wtorku.
10.06.2013 | aktual.: 10.06.2013 14:22
Jak poinformował płocki Urząd Miasta, poziom Wisły w rejonie Płocka systematycznie się podnosi. W najniżej położonej dzielnicy miasta - Borowiczki - rzeka osiągnęła 248 cm, czyli stan ostrzegawczy.
Służby przeciwpowodziowe w Płocku zobowiązały mieszkańców i pracodawców "do zabezpieczenia przed zatopieniem lub usunięcia ze stref bezpośredniego i potencjalnego zagrożenia powodzią, substancji zagrażających środowisku".
W poniedziałek przed południem poziom Wisły w Kępie Polskiej osiągnął 484 cm, czyli 34 cm ponad stan alarmowy, a w Wyszogrodzie 536 cm, czyli 36 cm powyżej stanu ostrzegawczego.- Specjaliści hydrolodzy w oparciu o prognozy pogody przewidują spadek poziomu wody już od jutra - zaznaczyła rzeczniczka starostwa płockiego Dagmara Kobla-Antczak.
W związku ze wzrostem poziomu Wisły w siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów od soboty do odwołania obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.
Mieszkańcy położonej na lewym brzegu Wisły doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej, gdzie znajdują się miejscowości powiatu płockiego dotknięte powodzią w 2010 r., zostali powiadomieni w sobotę o przyborze rzeki dzięki informacji nadanej przez zintegrowany system ostrzegania ludności.
System ten został zainstalowany w listopadzie 2012 r. w strażnicach Ochotniczych Straży Pożarnych w miejscowościach: Juliszew, Wiączemin, Troszyn Polski i Dobrzyków.
Główna część systemu znajduje się w wydziale zarządzania kryzysowego starostwa płockiego, które w sytuacji zagrożenia uruchomia lub wstrzymuje alarmy. System ma 12 zakodowanych sygnałów ostrzegawczych obowiązujących w Unii Europejskiej. Pozwala też na posługiwanie się komunikatami głosowymi.
System za 120 tys. zł kupiono w ramach międzynarodowego projektu INARMA obejmującego działania na rzecz zapobiegania powodziom i ich skutkom. Oprócz reprezentującego Polskę powiatu płockiego uczestniczą w nim regiony z Węgier, Niemiec, Austrii i Włoch.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">