ŚwiatWirus w Wielkiej Brytanii taki sam jak na Węgrzech

Wirus w Wielkiej Brytanii taki sam jak na Węgrzech

Badania wykrytych w Wielkiej Brytanii i na Węgrzech szczepów wirusa ptasiej grypy H5N1 wykazały, iż są one "zasadniczo identyczne" i najprawdopodobniej przeniosły się bezpośrednio z drobiu na drób - poinformowały brytyjskie władze.

13.02.2007 18:55

Jak podaje rządowy komunikat, nie wykryto żadnych dowodów nielegalnego przemieszczania produktów drobiarskich z Węgier do Wielkiej Brytanii i nadal bada się wszystkie możliwe drogi zakażenia.

Brytyjska Agencja Badań Weterynaryjnych (Veterinary Laboratory Agency - VLA) ustaliła w tym tygodniu, że oba dostarczone jej szczepy ptasiej grypy mają z sięgającym 99,96% prawdopodobieństwem ten sam materiał genetyczny.

"Wyniki te wskazują, że oba wirusy są zasadniczo identyczne" - głosi komunikat.

Choć inne europejskie wirusy wykazywały bliskie pokrewieństwo z tymi wirusami, to tutaj poziomy identyczności są bardziej zbliżone niż w przypadku innych azjatyckich odmian wirusa H5, których danymi dysponujemy, uwzględniając również wirusy wyodrębnione z dzikich ptaków w Europie w latach 2005-06 - powiedział Ian Brown, kierujący w VLA działem wirusologii ptasiej.

Jak zaznaczył zastępca naczelnego lekarza weterynarii Wielkiej Brytanii Fred Landeg, według przyjętej przez VLA roboczej hipotezy, wirus ten najprawdopodobniej przeniósł się z drobiu na drób.

Muszę jednak podkreślić, że nie rezygnujemy z jakiegokolwiek kierunku śledztwa i że trwa ono nadal - dodał Landeg.

Naczelny lekarz weterynarii Węgier Milos Suth oświadczył, iż nie znaleziono żadnych dowodów na to, by drób lub produkty drobiowe z Węgier mogły przenieść wirusa H5N1 na terytorium Wielkiej Brytanii.

Biorąc pod uwagę naszą dzisiejszą wiedzę, takich dowodów nie ma. Można to niemal całkowicie wykluczyć - powiedział Suth.

Jak zaznaczył zastępca Sutha Lajos Bognar, nawet gdyby oba szczepy wirusa były identyczne, nie stanowiłoby to dowodu na przeniesienie się choroby z Węgier.

Według Sutha, dostarczony do Wielkiej Brytanii drób pochodził częściowo z całkowicie wolnej od ptasiej grypy zachodniej części kraju, częściowo zaś z sąsiedztwa zainfekowanej, ale skutecznie odizolowanej farmy na południowym wschodzie Węgier.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)