Wirtualny uniwersytet
Rusza kolejna akademicka instytucja
przygotowująca nauczycieli i studentów do zajęć na odległość -
pisze "Dziennik Polski".
23.02.2006 | aktual.: 23.02.2006 07:38
Celem utworzonego właśnie Centrum Nowoczesnych Technologii Nauczania przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu jest promowanie metody e-nauczania (edukacji przez Internet). Centrum stwarza również dodatkowe możliwości zdobywania wiedzy dla osób niepełnosprawnych.
- Chcemy przekonać pracowników uczelni, że niewielkim nakładem sił i środków są w stanie przygotować przedmiot w taki sposób, by możliwe było prowadzenie zajęć na odległość- mówi dr Andrzej Kurpiel, kierownik Centrum Nowoczesnych Technologii Nauczania.
Pełnomocnicy ds. nauczania przez Internet pracują już przy nieomal każdej szkole wyższej, a przy wielu ośrodkach akademickich działają specjalne jednostki zajmujące się nowoczesnymi metodami przekazywania wiedzy.
Jedną z pierwszych takich instytucji jest powstały w 1996 r. Ośrodek Edukacji Niestacjonarnej krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, którego pracownicy zajmują się wdrażaniem e- nauczania w uczelni oraz prowadzą badania i projekty związane z nowoczesnymi technologiami w edukacji.
Specjaliści z OEN opracowali m.in. program "Rok zerowy" (kursy internetowe dla maturzystów z matematyki, fizyki i chemii), kurs dla nauczycieli dotyczący metodyki nauczania przez Internet oraz kursy e-nauczania z mechatroniki, obsługi maszyn sterowanych numerycznie, podstaw biznesu, obsługi komputerów.
Obecnie w Krakowie realizowany jest wspólny projekt internetowego nauczania dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i AGH pod nazwą "Krakowski Kampus Wirtualny". W ubiegłym roku władze UJ podjęły decyzję o powołaniu nowej pozawydziałowej jednostki - Centrum Zdalnego Nauczania, która zajmuje się koordynacją i promocją e-edukacji na UJ.
Nowosądecka Wyższa Szkoła Biznesu prowadzi projekt pod nazwą "Wirtualna Szkoła", w ramach którego internauci mogą poruszać się po kampusie za pośrednictwem komputera. Klikając myszką na udostępnionym w sieci planie uniwersyteckich pomieszczeń, można "zajrzeć" do poszczególnych pokojów, żeby dowiedzieć się, kto w nich pracuje, obejrzeć zdjęcia pracowników i wszystkich obiektów, lub szybko sprawdzić przydatne numery telefonów. (PAP)