PolskaWirtualna Polska funkcjonuje bez zmian

Wirtualna Polska funkcjonuje bez zmian

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy WP, które odbyło się we wtorek nie przyniosło rozstrzygających decyzji co do dalszych losów spółki. Dyskusja w tej sprawie będzie się toczyć na kolejnym posiedzeniu, które ma się odbyć 16 marca o godz. 10. Zaistniała sytuacja nie wpływa jednak w żaden sposób na funkcjonowanie portalu. Wszystkie dotychczasowe usługi są oferowane bez najmniejszych zmian. Trudna sytuacja spółki jest spowodowana konfliktem między akcjonariuszami mniejszościowymi a TP Internet, który posiada 80,5% akcji WP SA.

02.03.2004 | aktual.: 02.03.2004 17:39

W związku z krytyczną sytuacją finansową firmy i brakiem decyzji odnośnie jej dalszego finansowania, 28 lutego zarząd Wirtualnej Polski złożył do Sądu Rejonowego w Gdańsku wniosek o ogłoszenie upadłości. Wniosek o upadłość nie wpływa w chwili obecnej w żaden sposób na funkcjonowanie portalu i oferowanych za jego pośrednictwem usług. Użytkownicy portalu mogą nadal na dotychczasowych zasadach korzystać z kont poczty elektronicznej oraz wszystkich serwisów Wirtualnej Polski.

"Złożyliśmy wniosek o upadłość, bo spółka utraciła płynność finansową. Od sierpnia 2003 r. usiłowaliśmy podnieść kapitał zakładowy WP. Niestety akcjonariuszom nie udało się dojść do porozumienia" - powiedział Marek Borzestowski, prezes WP SA. "Dla mnie niepojęta jest sytuacja, że spółka, która z roku na rok podwaja przychody, redukuje koszty i zbliża się do osiągnięcia pozytywnego wskaźnika EBITDA musi kończyć działalność w taki sposób" - dodał prezes WP SA (wskaźnik EBITDA to zysk przed opodatkowaniem). Upadłość nie oznacza zniknięcia portalu ani też jego bankructwa. Upadłość to procedura, która jest związana z utratą płynności finansowej, możliwej jednak w każdej chwili do odzyskania. Wielu firmom, które ogłosiły upadłość udało się odzyskać równowagę finansową i dalej dobrze funkcjonować.

Konflikt między akcjonariuszami mniejszościowymi a TP Internet dotyczy m.in. ceny wykupu, po jakiej TP Internet miałby nabyć pozostałą część akcji (19,5%) od mniejszościowych akcjonariuszy. Zdaniem TP Internet cena wykupu za akcję, której obecnie domagają się akcjonariusze mniejszościowi została ustalona podczas hossy internetowej przed kilkoma laty i obecnie nie odpowiada rynkowej wartości portalu. Pozostawienie tej ceny oznaczałoby, że Wirtualna Polska warta jest dziś około 1,2 mld zł. Mniejszościowi akcjonariusze kwestionują z kolei prawo TP Internet do akcji WP odkupionych od Prokomu Internet i Transcontinental Fund oraz zarzucają TP złamanie umowy przez uruchomienie konkurencyjnego do Wirtualnej Polski portalu Neostrada.

Następne WZA odbędzie się 16 marca.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)