Trwa ładowanie...

Wilk przepłynął Odrę i przedziera się przez Polskę

Od kilku tygodni przez Polskę wędruje młody wilk, prawdopodobnie w poszukiwaniu partnerki. Zwierzę, które zostało oznakowane w Niemczech, przepłynęło Odrę i przebyło już trzy województwa: lubuskie, zachodniopomorskie i pomorskie - w sumie ponad 620 kilometrów. Dzięki nadajnikowi GPS przebieg jego wędrówki monitorują naukowcy.
Share
Wilk przepłynął Odrę i przedziera się przez Polskę
Źródło: AFP
d30sseu

Jednoroczny wilk o imieniu Alan w ciągu dwóch tygodni od początku swojej podróży pokonał ogromny dystans. Wyruszył z niemieckiej miejscowości, położonej blisko granicy z Polską - Bad Muskau, a teraz znajduje się po prawej stronie Wisły.

Od przekroczenia granicy polsko-niemieckiej na południe od Forst, Alan przeszedł przez Lasy Zielonogórskie, przepłynął Odrę, przebył Puszczę Rzepińską, Puszczę Lubuską, Dolinę Noteci, Lasy Wałeckie, Bory Tucholskie. Dotychczas pokonał ponad 620 km.

Po drodze szczęśliwie przekroczył kilka ruchliwych dróg, między innymi najbardziej zatłoczoną drogę krajową nr 1, oraz ogrodzoną autostradę A1, gdzie wykorzystał jedno ze specjalnych przejść dla zwierząt. Wszystko wskazuje na to, że Alan niebawem dotrze w obszary zasiedlone przez populacje wilka w Polsce północno-wschodniej. Może tam znajdzie partnerkę i założy własną grupę rodzinną.

d30sseu

W Polsce żyje około 700 wilków. Drapieżnik znajduję się pod ścisłą ochroną.

Przetrwanie wilków w zurbanizowanej Europie zależy od możliwości swobodnej wymiany genowej pomiędzy niewielkimi populacjami, zasiedlającymi odległe kompleksy leśne.

Naukowcy starają się ułatwiać zwierzętom migrację poprzez budowanie korytarzy ekologicznych łączących ze sobą odległe obszary przyrodnicze. Wędrówka Alana, który porusza się wzdłuż tych korytarzy pokazuje, że wysiłki naukowców mają sens.

Więcej informacji na temat wędrówki Alana i innych wilków na stronie www.polskiwilk.org.pl

d30sseu

Podziel się opinią

Share
d30sseu
d30sseu
Więcej tematów