Wileńskie obchody Święto Niepodległości Polski
W Święto Niepodległości Polski tysiące osób przybyło we czwartek na wileński cmentarz na Rossie, gdzie w grobie matki marszałka Józefa Piłsudskiego spoczywa jego serce.
Tradycyjnie przy płycie marszałka, przy której wartę honorową pełnili polscy kombatanci i harcerze, kwiaty w południe złożyli przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej, polskich organizacji społecznych, placówek oświatowo-kulturalnych, uczniowie polskich szkół, polscy turyści.
Przedstawiciele Związku Polaków na Litwie (ZPL) złożyli też kwiaty w miejscowości Zułów, gdzie urodził się marszałek, a dzisiaj, staraniem ZPL, jest odbudowywany Rezerwat Pamięci Piłsudskiego według projektu architekta Romualda Gutta z 1937 roku.
Okolicznościowe apele i koncerty z okazji Dnia Niepodległości Polski odbywają się we czwartek również w wielu miejscowościach Wileńszczyzny, która w większości jest zamieszkana przez Polaków. Społeczność Niemenczyna - na przykład - przeszła ulicami swego miasteczka z biało-czerwonymi flagami i na cmentarzu parafialnym oddała hołd spoczywającym tu legionistom, którzy zginęli w walkach w 1919 roku.
Natomiast w miejscowości Punżanki, gdzie znajduje się kaplica-grobowiec gen. Daniela Konarzewskiego i jego rodziny, została odprawiona msza święta.
Daniel Konarzewski był uczestnikiem czterech wojen: rosyjsko-japońskiej, polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. W 1920 roku, jako dowódca I dywizji strzeleckiej bronił Warszawy przed bolszewikami. Od roku 1928 był pierwszym wiceministrem spraw wojskowych II Rzeczpospolitej.
Z Wilna Aleksandra Akińczo