Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
nagroda
24-04-2006 (23:50)

Wiktory 2005 rozdane

Po raz 21. rozdano nagrody dla osobowości telewizyjnych - Wiktory i Superwiktory za rok 2005. Wśród lauretów są m.in. premier Kazimierz Marcinkiewicz, Lech Wałęsa, Kaziemierz Górski, Tomasz Lis, Piotr Adamczyk i Jean Michel Jarre. Uroczystość odbyła się w warszawskim Teatrze Narodowym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Kazimierz Marcinkiewicz podczas gali Wiktorów 2005
Premier Kazimierz Marcinkiewicz podczas gali Wiktorów 2005 (PAP, Fot: Andrzej Wiktor)
WP

Premier Kazimierz Marcinkiewicz otrzymał statuetkę w kategorii najpopularniejszy polityk 2005 roku. Oprócz niego nominowano także Lecha i Jarosława Kaczyńskich, Donalda Tuska i Jana Marię Rokitę. Polityka to jest praca zespołowa, dlatego trzeba podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do przyznania mi tej nagrody - zwrócił uwagę premier. Marcinkiewicz podziękował m.in. Lechowi Kaczyńskiemu, współpracownikom i rodzinie.

W kategorii najlepszy twórca programu telewizyjnego lub artystycznego nagrodzono Tomasza Lisa. Odbierając statuetkę, prowadzący program "Co z ta Polską?", podkreślił, że nagrodę w tej kategorii powinni docenić politycy, bo to oni zawsze powtarzają, że najważniejszy jest program.

Andrzej Turski z TVP2 oraz Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski z TVN odebrali statuetki Wiktora 2005 dla najwyżej cenionego dziennikarza, komentatora, publicysty.

WP

Turski, Sekielski i Morozowski otrzymali taką samą liczbę głosów od członków kapituły Wiktorów, przyznającej te nagrody. W historii plebiscytu po raz pierwszy w tej samej kategorii zwyciężyły aż trzy osoby.

W kategorii najlepszy aktor nagrodzono Piotra Adamczyka, który wcielił się w rolę Jana Pawła II. Otrzymałem rolę, o której nawet nie śmiałem marzyć. Teraz otrzymuję nagrodę, o której mogłem tylko marzyć - powiedział artysta.

Za największą osobowość telewizyjną 2005 roku uznano Wojciecha Manna, który jednocześnie sprawował rolę prowadzącego poniedziałkową galę. Wyróżniono też Justynę Pochanke z TVN, która zwyciężyła w kategorii "najlepszy prezenter lub spiker TV".

W kategorii "piosenkarz lub artysta estrady" zwyciężył kabaret Mumio, dystansując m.in. kompozytora Piotra Rubika. Mumio został uznany również za "odkrycie telewizyjne" ubiegłego roku.

WP

Były dziennikarz TVP i nowa gwiazda TVN Kamil Durczok otrzymał Wiktora przyznawanego przez publiczność. Durczok został wyróżniony Wiktorem po raz czwarty.

Wiktor dla najlepszego sportowca powędrował do drużyny siatkarek "Złotka". Statuetkę odebrały Joanna Mirek i Milena Rosner w towarzystwie trenera kadry Andrzeja Niemczyka. Mirek podkreśliła, że na scenie są tylko dwie zawodniczki, ale sukcesy odnosi zespół. Wręczono też Super Wiktory, czyli nagrody przyznawane za całokształt osiągnięć. W tym roku otrzymali je były prezydent Lech Wałęsa, Andrzej Turski z TVP2, aktorzy Jan Kobuszewski i Witold Pyrkosz i francuski muzyk Jean-Michel Jarre.

Odbierając statuetkę Jean-Michel Jarre powiedział, że tego wieczora czuł się "trochę Polakiem", a nagrodę zadedykował byłym pracownikiem Stoczni Gdańskiej.

Były trener reprezentacji Polski w piłce nożnej Kazimierz Górski został uhonorowany Specjalnym Superwiktorem. 85-letni Górski nie mógł przyjechać na poniedziałkową galę, ale podziękował za wyróżnienie za pośrednictwem telebimu.

WP

Nikt nie dawał najmniejszej szansy walki o medal. Pytano, po co tam jadą, szkoda pieniędzy. A jednak zawodnicy pokazali co potrafią, co jest dla nich ważne. Nie wiedziałem wcześniej jaka siła tkwi w zespole - powiedział legendarny trener pytany o wyczyn z mistrzostw świata 1974 roku.

Zwycięzców Wiktorów wybierała Akademia Telewizyjna, złożona z laureatów poprzednich edycji plebiscytu.

Polub WP Wiadomości
WP
WP