WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
rosja
15-09-2006 (21:40)

Wiktor Uspaskich zwolniony za kaucją

Poszukiwany przez litewskie
organy ścigania były szef litewskiej Partii Pracy Viktor
Uspaskich, zatrzymany w nocy z czwartku na piątek w Moskwie,
został zwolniony za kaucją - podała agencja Interfax.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Agencja powołuje się na głównego komisarza litewskiej policji Vytautasa Grigaravicziusa.

Uspaskich, założyciel Partii Pracy - najliczniejszego ugrupowania politycznego na Litwie, milioner mający powiązania z rosyjskim Gazpromem, od maja przebywa w Rosji, dokąd wyjechał, gdy jego partia została oskarżona o nadużycia finansowe.

Litewska Prokuratura Generalna trzykrotnie wzywała Uspaskicha na przesłuchania, ale nie stawiał się i wtedy wysłano za nim list gończy.

WP

Przed dwoma tygodniami litewskie władze wystąpiły do Rosji o ekstradycję Uspaskicha. Adwokat Uspaskicha na Litwie Vytautas Sviderskis zaznaczył, że procedura wydania oskarżonego może być krótka jedynie wówczas, gdy Uspaskich sam wyrazi na to zgodę.

Na litewskiej scenie politycznej biznesmen z Kiejdan Viktor Uspaskich zaistniał przed kilkoma laty, zostając posłem na Sejm poprzedniej kadencji. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i wyborami parlamentarnymi na Litwie, które odbyły się jesienią 2004 roku, założył Partię Pracy. Zdobyła ona najwięcej mandatów - 39 w 141-osobowym parlamencie.

Od samego początku zarówno to ugrupowanie, określane jako partia milionerów, jak i osoba jej lidera, wzbudzały wiele kontrowersji.

Pod koniec maja partię Uspaskicha oskarżono o nadużycia finansowe, co doprowadziło na początku czerwca do rozpadu rządzącej koalicji.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP