Trwa ładowanie...
dy28zf1
20-09-2007 12:20

Wikipedia walczy o wiarygodność

Wikipedia zamierza uwiarygodnić swoją nadszarpniętą reputację. Pionierski pakiet środków zaradczych zostanie wdrożony najpierw w niemieckiej wersji internetowej encyklopedii - pisze dziennik "Times", powołując się na tygodnik "New Scientist".

dy28zf1
dy28zf1

Hasła w Wikipedii może tworzyć i redagować każdy internauta, dlatego czytelnik często nie wie, czy ma do czynienia z rzetelną informacją, opartą na dogłębnych studiach, czy też zawierającą umyślne błędy lub napisaną w celu autoreklamy.

Choć więc Wikipedię odwiedza codziennie nawet 7% internautów, nie jest ona w stanie zagwarantować prawdziwości swoich haseł.

Zgodnie ze zmianami, które zostaną wprowadzone w wersji niemieckiej, czytelnik straci prawo do wprowadzania w czasie rzeczywistym zmian w dowolnym haśle. Natychmiastowa edycja zostanie ograniczona do grupy "wiarygodnych redaktorów". Status taki miałaby - według jednej z propozycji - otrzymać osoba, która w ciągu ostatnich 30 dni wprowadziła w Wikipedii 30 wiarygodnych zmian. Zwykli użytkownicy też będą mogli proponować zmiany, ale będą one musiały zostać najpierw zatwierdzone przez "wiarygodnych edytorów".

Wikipedia (od "wiki", czyli "szybki" w jęz. hawajskim) powstała w 2001 roku. Teraz liczy już w języku angielskim ponad 2 mln haseł i istnieje w 252 językach.

dy28zf1

Fakt, że może ją edytować każdy internauta, sprawia jednak, że trafiają do niej poważne błędy, które pozostają niezauważone przez całe miesiące. Przykładem może być oszczercze twierdzenie, że pewien amerykański dziennikarz był zamieszany w zamordowanie prezydenta Johna F. Kennedy'ego.

Sądzi się, że liczba "wiarygodnych edytorów" może sięgnąć 2000, toteż wprowadzenie w przyszłości zatwierdzonych zmian będzie zapewne trwać bardzo długo.

dy28zf1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy28zf1
Więcej tematów