WikiLeaks: USA podsłuchiwały prezydentów Francji

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podsłuchiwała trzech ostatnich prezydentów Francji - poinformował demaskatorski portal WikiLeaks, powołując się na tajne raporty wywiadowcze i dokumenty techniczne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WikiLeaks: USA podsłuchiwały prezydentów Francji
(WikiLeaks)
WP

Dokumenty opublikowały także francuskie media: dziennik "Liberation" i portal śledczy "Mediapart". Poinformowały o nich na swych stronach internetowych również niemieckie redakcje, dziennik "Sueddeutsche Zeitung" i stacja NDR, które - jak twierdzą - mogły wcześniej "zobaczyć i sprawdzić te materiały".

WP

Według WikiLeaks NSA podsłuchiwała w latach 2006-2012 francuskich prezydentów: Jacquesa Chiraca, Nicolasa Sarkozy'ego i Francois Hollande'a, który obecnie sprawuje urząd, a także innych wysokich rangą przedstawicieli francuskich władz, w tym ministrów i dyplomatów.

Te dokumenty to głównie raporty NSA z podsłuchanych rozmów dotyczących m.in. francuskiej polityki zagranicznej, kryzysu w Grecji i stosunków francusko-niemieckich.

WP

Według WikiLeaks wśród nich znajduje się raport z rozmowy ambasadora Francji w Waszyngtonie z doradcą Sarkozy'ego na temat podejmowanych przez Francuzów nieudanych prób zawarcia z USA umowy antyszpiegowskiej.

Dokumenty mają zawierać m.in. numery telefonów komórkowych urzędników Pałacu Elizejskiego, a także samego prezydenta Francji.

WP

Rzecznik WikiLeaks Kristinn Hrafnsson zapewnił agencję Associated Press, że dokumenty są autentyczne, tak jak autentyczne były dokumenty wcześniej ujawnione przez WikiLeaks.

Waszyngton zapewnia, że amerykańskie służby nie inwigilują francuskiego prezydenta. Rzecznik NSA Ned Price zapewnił, że Francois Hollande nie jest celem działań agencji. - Nie prowadzimy żadnych działań wywiadowczych, chyba że istnieje konkretne zagrożenie bezpieczeństwa narodowego - powiedział Price.

WP

W związku z informacjami Wikileaks prezydent Francois Hollande zwołał na dziś spotkanie Rady Obrony.

W 2013 roku Edward Snowden, były analityk amerykańskiego wywiadu , ujawnił, że NSA podsłuchiwała rozmowy telefoniczne kilkudziesięciu światowych przywódców, w tym szefowej niemieckiego rządu Angeli Merkel.

Zobacz również: Katastrofa Airbusa A320

WP
WP
WP