Wigilia Bożego Narodzenia u wschodnich chrześcijan
Kilka tysięcy mieszkających na Podkarpaciu
grekokatolików i prawosławnych świętuje wigilię Bożego
Narodzenia.
06.01.2004 | aktual.: 06.01.2004 09:57
Wigilia jest ostatnim dniem trwającego 40 dni postu. Przez ten okres chrześcijanie wschodni przygotowywali się do świąt.
Święta trwają u nich 3 dni i zgodnie z kalendarzem juliańskim zaczynają się 7 stycznia, 13 dni po Wigilii w Kościele rzymskokatolickim.
Wigilijna wieczerza składa się z 12 dań. Do tradycyjnych należą m.in. kutia i ryby. Posiłek poprzedza modlitwa i łamanie się prosforą - wschodnim odpowiednikiem opłatka.
Wieczorem, w nocy i wczesnym rankiem w cerkwiach obu obrządków odprawione zostaną uroczyste nabożeństwa. Na Podkarpaciu odbędą się m.in. w Sanoku, Komańczy i Kalnikowie.
Chrześcijanie wschodni Boże Narodzenie świętują przez trzy dni. Pierwszego dnia wspominają narodzenie Chrystusa, drugiego - życie Matki Boskiej, a trzeciego św. Szczepana - pierwszego męczennika.
Wierni Kościoła greckokatolickiego w Polsce skupieni są w metropolii przemysko-warszawskiej, w skład której wchodzą archidiecezja przemysko-warszawska oraz diecezja wrocławsko-gdańska. Liczbę grekokatolików w Polsce szacuje się na około 120 tysięcy.