Trwa ładowanie...

Wigilia 2021. Czy 24 grudnia obowiązuje post?

Czy w Wigilię obowiązuje post od mięsa? Takie pytanie często pojawia się tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Czy w piątek 24 grudnia można zjeść pokarmy mięsne? Sprawdź, co mówi Episkopat.

Czy w Wigilię obowiązuje post? Czy w Wigilię obowiązuje post? Źródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d3gm3dd
d3gm3dd

Wielu osobom kojarzy się, że w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia obowiązuje post od pokarmów mięsnych. Post to nic innego jak powstrzymywanie się od spożywania produktów mięsnych. Wyróżnić można post ścisły, który obowiązuje tylko w dwa dni w roku: w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Dotyczy on osób między osiemnastym a sześćdziesiątym rokiem życia.

Czy w Wigilię obowiązuje post? Jest odpowiedź Episkopatu

- W tym roku Wigilia uroczystości Narodzenia Pańskiego przypada w piątek. Tego dnia obowiązuje zatem wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, nie tylko ze względu na tradycję, ale również według litery kościelnego prawa – uważa rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak.

Według przepisów prawa kanonicznego w Wigilię nie ma obowiązku zachowania postu. Jednak w związku z tym, że w tym roku ten dzień przypada w piątek - a w Kościele jest to dzień pokutny, to 24 grudnia powinno się zachować wstrzemięźliwość.

Trudne warunki na drogach prowadzących w góry. GDDKiA apeluje o ostrożność

24 grudnia w Wigilię post jest nieobowiązkowy, duchowni zachęcają jednak do jego praktykowania. Warto zwrócić uwagę na to, że spożywanie pokarmów mięsnych tego dnia nie jest grzechem.

d3gm3dd

Biskupi zachęcają do zachowania tradycji. Według obowiązującego od 2003 roku w Polsce prawa kanonicznego, ścisły post nie jest w tym dniu wymagany.

Tradycja wigilijna

Tradycja wigilijna głosi, że 24 grudnia katolicy zachowują post i czekają na zobaczenie symbolicznej pierwszej gwiazdki na niebie, by zasiąść do uroczystej wieczerzy. Dla niektórych jest to pierwszy posiłek, który spożywają po całodziennym poście. W trakcie wieczerzy spożywa się dania na bazie ryb i inne jarskie potrawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3gm3dd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gm3dd
Więcej tematów