PolskaWięzienie za przemoc wobec mniejszości

Więzienie za przemoc wobec mniejszości

Za przemoc lub „groźbę bezprawną” wobec osoby homoseksualnej lub przedstawiciela innej mniejszości - pięć lat więzienia, za znieważenie - trzy lata pozbawienia wolności. Takie kary przewiduje projekt ustawy przygotowany przez organizacje skupiające m.in. mniejszości seksualne. W Sejmie mają złożyć go posłowie SLD, Centrolewicy i PO - dowiedział się portal tvp.info. Te propozycje mają już w parlamencie zagorzałych krytyków.

Projekt zmiany Kodeksu Karnego ma być złożony w Sejmie jeszcze w tym roku przez grupę posłów. Póki co – autorzy ustawy nie chcą ujawniać ich nazwisk. – Będzie to więcej, niż 15 osób. To posłowie SLD, Centrolewicy i PO – mówi Robert Biedroń, członek zarządu Kampanii Przeciwko Homofobii.

Gdyby proponowane zmiany weszły w życie, Kodeks Karny objąłby ochroną osoby homoseksualne, mniejszości narodowe, etniczne, rasowe, polityczne, wyznaniowe ( także bezwyznaniowców), niepełnosprawnych, a także osoby gorzej traktowane ze względu na płeć lub wiek.

Za stosowanie przemocy lub groźby bezprawnej wobec jednej osoby lub całej mniejszości ma grozić, według projektu, kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Kolejny przepis dotyczy publicznego propagowania faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju lub „nawoływania do nienawiści” wobec grup mniejszościowych. Tu kara więzienia może sięgnąć dwóch lat. Natomiast za znieważenie geja lub np. ateisty będzie można trafić do więzienia nawet na trzy lata.

W opracowanym przez KPH „Raporcie o homofobicznej mowie nienawiści w Polsce” czytamy, że „geje i lesbijki traktowani są w społeczeństwie jako obywatele drugiej, gorszej kategorii”.

Z raportu wynika, że 17,6% osób o odmiennej orientacji seksualnej doświadczyło przemocy fizycznej w związku z tym, że wiedziano, lub tylko domyślano się, że są homoseksualistami, 51% badanych mówiło o przemocy psychicznej.

Zmiany prawa proponowane przez organizacje skupiające mniejszości seksualne mają w Sejmie już przeciwników.

-Takie przepisy byłyby szkodliwe i niebezpieczne. Chroniłyby wybiórczo, zezwalając np. na znieważanie katolików. Z drugiej strony jesteśmy wolnym krajem. Nie można ograniczać debaty wokół tematów trudnych i kontrowersyjnych pod pretekstem ochrony czyichś praw. Musi być możliwość wyrażania swojej opinii, nawet krytycznej, choćby właśnie wobec niektórych publicznych zachowań homoseksualistów, w mojej opinii szkodliwych społecznie z punktu widzenia moralności. I nie ma to nic wspólnego z nienawiścią - mówi Artur Górski, poseł PiS, który też znalazł się w raporcie KPH za swoje wypowiedzi dotyczące homoseksualizmu. -Już teraz zachowania naprawdę rasistowskie i nawoływanie do nienawiści wobec innych osób jest karane. W walce o słuszne prawa nie można zatracić zdrowego rozsądku – uważa poseł.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)