Trwa ładowanie...
24-05-2007 11:55

Wierzejski: słowo "pederasta" nie jest obraźliwe



Nie uważam, żeby słowo "pederasta" kogokolwiek obrażało - stwierdził wiceszef LPR Wojciech Wierzejski w Salonie Politycznym Trójki, w odniesieniu do środowej publikacji raportu Amnesty International. Zaznaczył też, że stara się nie posługiwać językiem agresywnym.

Wierzejski: słowo "pederasta" nie jest obraźliwe
d1t4djx
d1t4djx

Wojciech Wierzejski był przedstawiony przez twórców raportu AI jako przykład polityka otwarcie głoszącego homofobiczne wypowiedzi(...) obejmujące m.in. namawianie do przemocy w stosunku do uczestników pokojowych demonstracji (...).

Poseł LPR zapytany, dlaczego posługuje się takimi sformułowaniami jak "pederaści", odpowiedział, że słowo "pederasta", według każdej encyklopedii, jest naukowym określenie osoby homoseksualnej płci męskiej i - jak tłumaczył - tylko pederaści uważają je za obraźliwe, bo im się z pedofilami kojarzy. Ja używam również słowa "homoseksualista" - zapewnił.

Poseł stwierdził, że powoływanie się na rzekomą homofobię jest elementem przemyślanej strategii osób homoseksualnych, ponieważ "chcą robić wokół siebie wiele szumu, w związku z czym każdy przypadek opisują skrzętnie, wysyłają w świat do opinii międzynarodowej, po to, żeby ta opinia się za nimi ujęła".

Wierzejski jednocześnie zapewnił, że nikt (w LPR) nie chce nikogo, z powodu jego skłonności seksualnych i życia prywatnego, intymnego, pozbawić jakichkolwiek praw.

d1t4djx

Pederasta to wyraz greckiego pochodzenia (paid erastes 'miłośnik dzieci'), obecny w wielu językach, por. np. franc. pederaste, niem. Paderast, włos. Pederasta.
W polszczyźnie poświadczony od poł. XIX w., w zn. 'gwałciciel chłopców', o zdecydowanym zabarwieniu pejoratywnym. Jego miejsce zajmuje nowszy i mniej nacechowany ekspresywnie pedofil.
Natomiast pederasta, zachowując negatywne nacechowanie, zbliża się znaczeniowo do neutralnego homoseksualisty. Zmiany znaczeniowe dokonują się nieustannie. Często decydują o tym czynniki zewnątrzjęzykowe.

Opracowanie: Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski

Źródło: Słowniki PWN

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj