"Wiersze chodnikowe" na ulicach
Krótki wiersz Michała Zabłockiego "On modli się za nami, a resztę zróbmy sami" ukazał się w ostatnich dniach na ulicach kilkunastu miast w Polsce. Jest to kolejny element realizowanego przez poetę projektu "Multipoezja".
To mój autorski sposób na wynajdywanie nowych dróg przepływu poetyckiej komunikacji - powiedział poeta Michał Zabłocki.
Wiersze ukazały się na chodnikach 17 miast w całej Polsce. W ciągu następnych tygodni "Wiersze chodnikowe" opublikowane zostaną w kolejnych kilku miastach. W sumie do akcji przystąpiły 24 miasta. Zainteresowanie naszą akcją rośnie. W przyszłym roku zaproponujemy ją kolejnym miastom - powiedział Zabłocki.
"Wiersze chodnikowe" to kolejna inicjatywa, realizowana przez Michała Zabłockiego w ramach "Multipoezji". Jej początek sięga 2002 roku, kiedy wiersz Zabłockiego "Ratunku, idziemy w odwrotnym kierunku" wymalowany został na kilku ulicach Krakowa. Akcja odbyła się bez pozwolenia i dwie propagatorki poezji, malujące wiersze na ulicach, stanęły przed sądem i musiały zapłacić po 50 zł grzywny. Od tej pory wszystkie działania "Multipoezji" opierają się na oficjalnych zgodach i zezwoleniach.
W 2003 roku akcja objęła już cztery miasta: Kraków, Sosnowiec, Gdańsk i Sopot. Przechodnie mogli wówczas (tuż po unijnym referendum) przeczytać wiersz "Witamy uroczych gości w zwykłej rzeczywistości".
W kolejnym, 2004 roku na chodnikach Sosnowca, Krakowa, Wrocławia i Sopotu pojawił się wiersz: "Obierz właściwą stronę. Wszystko Ci będzie policzone", nawiązujący - w zamierzeniach autora - do ujawnianych wówczas afer politycznych.
W tym roku akcja objęła już 24 miasta w Polsce. Dwuwiersz "On modli się za nami, a resztę zróbmy sami", ukazał się na ulicach Leszna, Rzeszowa, Elbląga, Włocławka, Ostrołęki, Przemyśla, Zamościa, Zielonej Góry, Koszalina, Lublina, Sieradza, Legnicy, Kalisza, Nowego Sącza, Ciechanowa, Szczecina i Łodzi. W najbliższych tygodniach pojawi się także na ulicach Krakowa, Kielc, Wrocławia i Sopotu.
W ramach "Multipoezji", czyli poszukiwania nowych dróg przepływu poetyckiej komunikacji, poeta zrealizował także m.in. "Wiersze na murach domów" w Warszawie i Krakowie (2003-2004), telewizyjny program "Telepoemat", Wiersze Kabaretowe pisane w trakcie programów Piwnicy pod Baranami, wiersze funkcjonujące w repertuarach znanych piosenkarzy, takich jak Grzegorz Turnau i Agnieszka Chrzanowska, z którą zrealizował także projekt "Ogień olimpijski" - album fonograficzny o tematyce sportowej.
Michał Zabłocki urodził się w 1964 roku w Warszawie, na UW ukończył polonistykę. Studiował także w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Jest scenarzystą, reżyserem, autorem tekstów znanych piosenek. Wydał kilka zbiorów wierszy, m.in. "Natężenie świadomości". W latach 80. z powodzeniem uprawiał szermierkę, kilkakrotnie był mistrzem Polski, w 1984 roku został 6. juniorem świata. W 2004 roku był stypendystą ministra kultury.