PolskaWierni obrządków wschodnich rozpoczęli Boże Narodzenie

Wierni obrządków wschodnich rozpoczęli Boże Narodzenie

Liturgia pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia (PAP)
Wyznawcy prawosławia i innych obrządków
wschodnich rozpoczęli w niedzielę Święta Bożego Narodzenia.
Zgodnie z kalendarzem juliańskim przypadają one 13 dni później niż
katolickie Boże Narodzenie w kalendarzu gregoriańskim.

07.01.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Największe w kraju skupiska prawosławnych mieszkają w obecnym województwie podlaskim. W nocy z soboty na niedzielę wielu z nich uczestniczyło w nocnych 4-godzinnych nabożeństwach, które są odpowiednikiem katolickich pasterek.

W białostockiej katedrze prawosławnej pw. Świętego Mikołaja liturgię odprawił o drugiej w nocy biskup białostocko-gdański Jakub.

Gdy świat poszukuje pokoju, sądząc, że przez przemoc nad innymi zapewni sobie pokój, lub szuka szczęścia w bogactwie, chcąc stworzyć na ziemi raj bez Boga, my powinniśmy dążyć do raju w niebie - Bożego Królestwa, w którym króluje prawda, pokój i miłość - napisał w orędziu do wiernych.

Obraz
© Liturgia święta w prawosławnej cerkwi w Boże Narodzenie (PAP)

Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa przewodniczył uroczystościom w męskim monasterze w Jabłecznej (lubelskie). Prawosławny ordynariusz wojskowy biskup Miron - w soborze Św. Trójcy w Hajnówce (podlaskie). W sobotę odwiedził też prawosławnych więźniów w tamtejszym areszcie.

Mądrze wykorzystywać czas, nie poddawać się pokusom, odrzucić grzechy wszelkiego rodzaju oraz zachować w duszy prawdziwą pobożność - zaleca wiernym w bożonarodzeniowym orędziu sobór biskupów polskiej Cerkwi.

Dziękując Bogu za jego przyjście na świat "w ludzkim ciele", sobór biskupów dziękuje także m.in. za "wszelkie dobra" dane Cerkwi w całej historii jej istnienia. Także za Ikonę Matki Boskiej Iwierskiej ze Świętej Góry Athos, darowanej przez greckich mnichów Cerkwi w Polsce z okazji jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa. Ikona znajduje się w sanktuarium na Świętej Górze Grabarce w Podlaskiem.

W północno-wschodniej Polsce zachowało się wiele świątecznych obyczajów związanych z obrządkami wschodnimi. Działa kilkadziesiąt prawosławnych zespołów folklorystycznych, głównie mniejszości białoruskiej, które w swoim repertuarze mają kolędy i bożonarodzeniowe przyśpiewki. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia grupy młodzieży kolędują po wsiach z Herodem lub gwiazdą. Polska Cerkiew zna około stu kolęd.

Liczbę polskich wyznawców prawosławia szacuje się na około 550-600 tys. Największe ich skupiska są na Białostocczyźnie - w Białymstoku, Hajnówce, Bielsku Podlaskim. (ej)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)