Wielkość talerza może odchudzać
Chcesz schudnąć? Spróbuj
używać mniejszych naczyń. Naukowo potwierdzono, że korzystanie z
mniejszych talerzy i łyżek pomaga ograniczyć ilość zjadanego
pokarmu - informuje pismo "American Journal of Preventive Medicine".
18.08.2006 | aktual.: 18.08.2006 13:53
Już jakiś czas temu badacze zauważyli, że poddane eksperymentowi nastolatki nalewają aż o 77% mniej soku w wysokie, wąskie szklanki, niż w szklanki niskie a szerokie, identycznej pojemności. Podobnie zachowywali się filadelfijscy barmani.
Pozwala to założyć, że ludzie dostosowują nalewane lub nakładane porcje do wielkości naczynia, jakim dysponują - stwierdził dr Brian Wansink z Cornell University i jego zespół.
Aby to potwierdzić, naukowcy ci przeprowadzili eksperymentalne, "lodowe przyjęcie", na 85 specjalistach od żywienia, w tym - kadrze naukowej i studentach dużej uczelni.
Uczestnikom badania rozdano czarki o różnej wielkości (jedne były dwa razy większe od drugich), i różniące się od siebie wielkością łyżki do nakładania lodów. Lody wszyscy nakładali sobie sami.
Później każdą porcję zważono. Uczestnicy poczęstunku mówili też, ile - ich zdaniem - sobie nałożyli. Porównali też wielkość naczyń z eksperymentu i tych, jakie mają w domu.
Uczestnicy badania, którzy dostali naczynia większe niż zwykle, nieświadomie nakładali sobie niemal o jedną trzecią większe porcje niż osoby jedzące z przesadnie małych naczyń.
Co więcej, niezależnie od wielkości czarki, porcje lodów były większe średnio o 14% u tych, którzy korzystali z największych łyżek.
Niemal wszyscy uczestnicy badania zjedli całe porcję. W sumie osoby z dużymi pucharkami i nakładające sobie lody dużą łyżką pochłonęły niemal 57% więcej lodów niż ci mający małe naczynia.
To ciekawe, że nawet eksperci od żywienia nie są świadomi tego, że więcej nakładają - podkreślił Wansink. - Fakt, że nawet ich zmyliła wielkość naczyń pomaga zademonstrować, jak intensywne i przewrotne może być to złudzenie.
Można więc podejrzewać, że w domowej walce z otyłością warto sięgnąć po mniejsze talerze i łyżki, co ograniczy ilość spożywanego pokarmu - twierdzą prowadzący badanie. I przeciwnie, w przypadku osób niedożywionych większe salaterki i łyżki mogą zachęcić do zjadania większej ilości pokarmu.