Trwa ładowanie...

Wielkopolska: Niebywałe odkrycie na trasie budowy obwodnicy Wronek

Na trasie budowy obwodnicy Wronek (woj. wielkopolskie) natrafiono na ślady osady sprzed ok. pięciu tys. lat. Zdaniem archeologów odkrycie to jest wyjątkowe i niespotykane nie tylko na terenie Wielkopolski. Wydobyty materiał archeologiczny trafi do Muzeum Ziemi Wronieckiej.

Wielkopolska: Niebywałe odkrycie na trasie budowy obwodnicy WronekŹródło: facebook.com
d1w20vg
d1w20vg

O niezwykłym odkryciu poinformował w mediach społecznościowych Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. - Efektem prac wykopaliskowych przeprowadzonych na stanowisku w Nowej Wsi było odkrycie rozległej osady ludności kultury pucharów lejkowatych (z lat około 3200-2850 p.n.e.) oraz osadnictwa ludności kultury przeworskiej z okresu wpływów rzymskich (II-III wiek n.e). - czytamy.

Na miejscu prac odkryto niespotykaną dotąd na ziemiach polskich "budowlę naziemną typu rowkowego". Podobne budowle znane są z terenów Niemiec oraz Danii. Budowla rowkowa odnaleziona w Nowej Wsi miała kształt prostokątny z wejściem od strony południowej.

Wielkopolska: Szkielet zachował się w dobrym stanie

- Na progu jej wejścia zalegał jeden z dwóch znalezionych na osadzie pochówków ludzkich - podkreśla Wielkopolski Zarząd Dróg, dodając, że mimo upływu czasu, szkielet pochowanej osoby zachował się w dość dobrym stanie.

Drugi z pochówków znajdował się w południowej rubieży osady. Szkielet był ułożony na boku, z podkurczonymi nogami. - Grób został już wcześniej uszkodzony przez współczesną działalność rolniczą - podkreśla Zarząd.

d1w20vg

Odkryte podczas prac pochówki zostaną poddane badaniom antropologicznym w celu ustalenia płci i wieku pochowanych osób oraz ewentualnych śladów chorób.

Zobacz też: Nowy ruch społeczny przy PO. "Nikogo na siłę nie zapraszamy"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1w20vg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w20vg
Więcej tematów