Wielkopolska: Niebywałe odkrycie na trasie budowy obwodnicy Wronek
Na trasie budowy obwodnicy Wronek (woj. wielkopolskie) natrafiono na ślady osady sprzed ok. pięciu tys. lat. Zdaniem archeologów odkrycie to jest wyjątkowe i niespotykane nie tylko na terenie Wielkopolski. Wydobyty materiał archeologiczny trafi do Muzeum Ziemi Wronieckiej.
O niezwykłym odkryciu poinformował w mediach społecznościowych Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. - Efektem prac wykopaliskowych przeprowadzonych na stanowisku w Nowej Wsi było odkrycie rozległej osady ludności kultury pucharów lejkowatych (z lat około 3200-2850 p.n.e.) oraz osadnictwa ludności kultury przeworskiej z okresu wpływów rzymskich (II-III wiek n.e). - czytamy.
Na miejscu prac odkryto niespotykaną dotąd na ziemiach polskich "budowlę naziemną typu rowkowego". Podobne budowle znane są z terenów Niemiec oraz Danii. Budowla rowkowa odnaleziona w Nowej Wsi miała kształt prostokątny z wejściem od strony południowej.
Wielkopolska: Szkielet zachował się w dobrym stanie
- Na progu jej wejścia zalegał jeden z dwóch znalezionych na osadzie pochówków ludzkich - podkreśla Wielkopolski Zarząd Dróg, dodając, że mimo upływu czasu, szkielet pochowanej osoby zachował się w dość dobrym stanie.
Drugi z pochówków znajdował się w południowej rubieży osady. Szkielet był ułożony na boku, z podkurczonymi nogami. - Grób został już wcześniej uszkodzony przez współczesną działalność rolniczą - podkreśla Zarząd.
Odkryte podczas prac pochówki zostaną poddane badaniom antropologicznym w celu ustalenia płci i wieku pochowanych osób oraz ewentualnych śladów chorób.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl