SpołeczeństwoWielkopolscy poligloci

Wielkopolscy poligloci

W próbnej nowej maturze uczestniczyły prawie wszystkie licea ogólnokształcące i profilowane w Wielkopolsce. 15 tysięcy 664 uczniów spisało się nieźle. Wielkopolskie Kuratorium Oświaty zadowolone jest z osiągniętych przez nich wyników.

Wielkopolscy poligloci

02.02.2005 | aktual.: 02.02.2005 09:40

Na szczegółowe wyniki próbnej nowej matury z całego województwa jeszcze poczekamy. Jednak już dziś wiadomo, że 77% maturzystów uczęszczających do liceów ogólnokształcących zdałoby egzamin bez problemu. Gorzej spisali się ich koledzy z liceów profilowanych – tam z egzaminem poradziło sobie tylko 43% uczniów. – Wyniki pokazują, że liceum profilowane nie jest tak popularne wśród młodzieży jak ogólniak czy technikum. Zwykle wybiera je młodzież, uzyskująca słabsze wyniki podczas egzaminów gimnazjalnych – mówi Barbara Zatorska z Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty. – Mimo to, należy podkreślić, że jest to dopiero próba, i nie możemy powiedzieć, że na właściwym egzaminie uczniowie nie poradzą sobie lepiej.

Przede wszystkim języki!

Wyniki uczniów osiągnięte z egzaminów z języków obcych potwierdziły oczekiwania. Średnio 97 proc. matur z języków: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego czy francuskiego zostało zaliczonych. Zarówno I arkusz (podstawowy) jak i II (rozszerzony). – Złożyło się na to wiele aspektów – wyjaśnia Zatorska. – Jednak myśle, że ogromną rolę odegrały tutaj nowoczesne metody nauczania i motywacja samych uczniów do nauki języków. Na poziomie podstawowym duża wagę przywiązuje się do umiejętności komunikowania się, a te ucz niowie jak widać świetnie opanowali. Oni wiedzą, że bez znajomości języka obcego trudno porozumieć się w zjednoczonej Europie czy znaleźć pracę.

Przy takim wyniku zdawalności, jaki osiągnęły języki obce, może niepokoić 85% próg zaliczonych matur z języka polskiego.

Więcej humanistów

Można zaryzykować stwierdzenie, że Wielkopolska to kolebka przyszłych humanistów: historyków, politologów i biologów. 99% maturzystów zdało historię, tylko jeden procent mniej – wiedzę o społeczeństwie. Biologia okazała się mocną stroną 96% uczniów, a matematyka tylko – 70%. Nie popisali się ci, którzy zdecydowali zdawać fizykę z astronomią. Zaliczyła ją tylko połowa.

– Próba okazała się bardzo potrzebna – dodaje Zofia Hryhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu. – Z wielu szkół otrzymaliśmy informacje, że zawarty w testach materiał, nie był jeszcze przerabiany w szkołach.

Nieporównywalny?

Jak na tle innych województw wypadli wielkopolscy maturzyści – nie wiadomo. – Próba nie była zarządzona centralnie – wyjaśnia Barbara Zatorska. – W każdym województwie uczniowie rozwiązywali inne zadania, inna była skala trudności. Z doniesień medialnych wiadomo np., że tylko połowa maturzystów poradziła sobie z egzaminem w województwie białostockim.

– Do ostatniego stycznia szkoły miały przysłać nam prace – mówi Zofia Hryhorowicz. – Do 10 lutego powinniśmy je sprawdzić. Wtedy będziemy mogli powiedzieć więcej i odnieść się do wyników, jakie przedstawia kuratorium.

Katarzyna Sklepik

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)