PolskaWielki sukces polskich naukowców. Odkryli szczątki żółwi sprzed 215 mln lat

Wielki sukces polskich naukowców. Odkryli szczątki żółwi sprzed 215 mln lat

Polscy naukowcy ogłosili odkrycie szczątków najstarszych żółwi na świecie. Skamieliny liczą 215 milionów lat. Jeden z odkrytych żółwi należy do nowego gatunku - poinformował autor odkrycia, dr Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN.

Wielki sukces polskich naukowców. Odkryli szczątki żółwi sprzed 215 mln lat
Źródło zdjęć: © PAP/ National Geographic Polska

29.08.2012 | aktual.: 29.08.2012 20:27

Szczątki dwóch gatunków żółwi odkryli paleontolodzy z Instytutu Paleobiologii PAN oraz z Wydziału Biologii i Geologii Uniwersytetu Warszawskiego w Porębie koło Zawiercia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. - Mamy w Polsce jedyne na świecie kości kończyn oraz pancerze najstarszego żółwia. Liczymy, że uda nam się odnaleźć czaszkę - mówi dr Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN. - Stanowisko w Porębie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to ewenement na skalę światową - dodaje.

Nowy, jeszcze nieopisany gatunek żółwia żył w późnym triasie (epoka noryku), ok. 215 milionów lat temu. Świadczy o tym analiza pyłków. Pancerze żółwi z Poręby mają do 50 cm długości i budową bardzo przypominają dzisiejsze typowe żółwie lądowe.

Do tej pory w Europie z tego okresu znano tylko Proterochersis robusta wykopanego w Niemczech. Inne, nieco młodsze gatunki, odnaleziono w Tajlandii, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Niemczech i Grenlandii. - Tamtejsze znaleziska wyglądają przy polskich ubogo - USA szczyci się stanowiskiem z trzema kosteczkami - dodaje Sulej.

Odkrycia dokonano w 2008 roku, ale od tego czasu prowadzone były badania skamielin i przygotowania do publikacji - wyjaśnia Sulej.

Wyniki badań zostaną opublikowane na łamach wrześniowego "National Geographic Polska" oraz we wrześniowym numerze specjalistycznego amerykańskiego "Journal of Vertebrate Paleontology".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (241)