PolskaWielki Piątek wyznawców prawosławia

Wielki Piątek wyznawców prawosławia

Wyznawcy prawosławia obchodzą Wielki Piątek. Jedynym nabożeństwem będzie uroczyste wyniesienie Płaszczenicy - symbolicznego całunu, którym było owinięte ciało Jezusa.

Po procesji, płaszczenicę składa się na symbolicznym grobie, który zostaje wystawiony w centralnym miejscu świątyni. Udekorowany grób wraz z płaszczenicą będą w cerkwi do nabożeństwa Wielkanocnego. Rozpocznie się ono tuż przed północą z soboty na niedzielę. Wcześniej, w sobotę rano kapłani będą święcić pokarmy przyniesione przez wiernych.

Uroczystości Wielkiego Piątku rozpoczęły się w prawosławnych świątyniach już w czwartek wieczorem. W soborze św. Mikołaja w Białymstoku jutrzni przewodniczył biskup białostocko - gdański Jakub.

Jutrznia Wielkiego Piątku ma wyjątkowy charakter. W jej trakcie czytanych jest dwanaście fragmentów Ewangelii, mówiących o cierpieniach Chrystusa i jego śmierci na krzyżu i jego pogrzebie. Stąd też nazywane są "strastnymi" czyli męczeńskimi.

Każdą ewangelię zapowiada bicie dzwonów. Na czas czytania fragmentów Pisma Świętego wierni zapalają świece, które trzymają przez całe nabożeństwo. Płomień świecy oznacza, że chwała i boskość Chrystusa nie opuściły go podczas poniżenia i męki.

Po jutrzni wierni z zapalonymi świecami wracają do domów, by zagościło tam światło Ewangelii.

W Polsce mieszka około 600 tysięcy prawosławnych. Najwięcej - na Białostocczyźnie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)