Wielki Mur krótszy o 23 metry
Wielki Mur Chiński uległ skróceniu. Fragment w rejonie góry Luliang w Mongolii Wewnętrznej został zniszczony podczas nielegalnych prac górniczych. Zatrzymano cztery osoby.
Całkowicie zniszczony został fragment muru długości 23 metrów, wysokiego na 10 metrów, oraz około tysiąca metrów kwadratowych strefy ochronnej.
Ta część Wielkiego Muru była zbudowana z ubitej ziemi, a nie kamieni i cegieł, i tym samym była bardziej podatna na erozję i skutki ludzkiej działalności- poinformował regionalny ekspert ds. ochrony dziedzictwa narodowego Wang Dashan.
Tylko mała cześć Wielkiego Muru jest pod ochroną. 90%, głównie w odległych miejscach, nie jest chronione - powiedział wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Wielkiego Muru Chińskiego Dong Yaohui.
Wielki Mur Chiński jest największą budowlą świata. Długości ok. 2400 km, ma wysokość 4-16 metrów, na górze szeroki jest na 4-8 metrów - dość, by mogła po nim maszerować piechota po 10 żołnierzy w szeregu lub jechać kawaleria po pięć koni w rzędzie. Zaczęto wznosić go w epoce Walczących Królestw (475-221 p.n.e.), by uchronić je przed najazdami koczowników z północy.
Mur zaczyna się na wschodnim wybrzeżu w fortecy Shanhaiguan w prowincji Hebei i przez Chiny północne sięga do Jiayuguan w prowincji Gansu. Przebudowywany i rozbudowywany, według wcześniejszych danych ciągnął się na długości 6 tys. km. Obecna jego postać pochodzi z czasów modernizacji za panowania dynastii Ming (1368-1644). Od 1987 roku figuruje na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Prace nad dokumentacją Muru prowadzi chińska Administracja Państwowa ds. Dziedzictwa Narodowego. Dane statystyczne - dokładna długość muru i jego położenie geograficzne - zostaną podane w roku 2008.