PolskaWielki finał akcji rejestracji dawców szpiku

Wielki finał akcji rejestracji dawców szpiku

"Dla Ciebie to pięć minut, dla Kogoś całe życie" - to hasło wyjątkowej inicjatywy studentów z całej Polski, której finał już 9 i 10 kwietnia. Każdy może pomóc osobom chorym na białaczkę i inne nowotwory krwi.

Wielki finał akcji rejestracji dawców szpiku
Źródło zdjęć: © www.dkms.pl

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Walka z tą chorobą jest długa, trudna i często niesprawiedliwa. Wiedzą to Ci, którzy ją wygrali i Ci, którzy stracili bliskich pokonanych przez tę chorobę.

Fundacja DKMS Polska wraz z 230 Studentami z całego kraju po raz trzeci organizuje największą w Polsce, jak dotąd jedyną na świecie, akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Po dwóch edycjach, które w zeszłym roku zaskoczyły efektami samych organizatorów, spodziewają się oni kolejnego poruszenia młodzieży zaangażowanej w pomoc osobom chorym na białaczkę i inne nowotwory krwi.

9 i 10 kwietnia w ponad 180 punktach rozlokowanych na 104 uczelniach w całym kraju zarejestrować się będzie mógł każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg. Rejestracja zajmuje tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej, z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Aby sprawdzić gdzie najbliżej będzie znajdował się punkt, wystarczy wejść w kalendarz dni dawcy na stronie www.dkms.pl.

- Prosimy, przyjdźcie i dajcie szansę na życie tym, dla których jedynym ratunkiem jest przeszczepienie komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy – zachęca Agata Maraszek, Kierownik Działu Rekrutacji Dawców.

9 kwietnia Fundacja DKMS Polska przy okazji III edycji projektu studenckiego, ulokuje punkt koordynacji działań na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych (Audytorium Centralne) Politechniki Warszawskiej. Będzie to miejsce, z którego koordynowane będą działania na wszystkich uczelniach. Osoby, które odwiedzą punkt koordynacji, będą mogły na bieżąco obserwować jak postępuje proces rejestracji na wszystkich uczelniach, w 46 miastach, jak również spotkać pacjentów, którzy wygrali walkę z białaczką. Będzie też możliwość rozmowy z lekarzem hematologiem Tigranem Torosianem i dawcami, którzy mieli już szczęście podarować komuś szansę na nowe życie. Do dyspozycji będą również pracownicy Fundacji DKMS Polska, którzy opowiedzą o całym procesie rejestracji potencjalnych dawców i koordynacji pobrań szpiku kostnego od dawców.

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku, jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 470 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych, i jest tym samym największą bazą w Polsce. Już ponad 1000 osób z bazy DKMS podarowało cząstkę siebie innym, dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką. Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)