"Wielkanoc tego roku bez pociech społecznych i narodowych"
Wielkanoc tego roku nie przynosi nam pociech
społecznych i narodowych - napisał prymas Polski kardynał Józef w
liście pasterskim na Wielkanoc 2005 roku. Podkreśla w nim
jednocześnie, że "wielu naszych braci, którzy zaufali polityce,
doznaje zawodu".
"Co więcej, wielu z nich uważa wykreślenie obecności Kościoła z obrazu Europy (chodzi tu o Traktat Konstytucyjny Unii) za klęskę wiary, za złożenie Chrystusa do europejskiego grobu. My zaś wierzymy, że Chrystus nie boi się takich grobów, On jest +zmartwychwstaniem i życiem+. Nawet nie liczy na ludzi wystraszonych i wątpiących, bo ma własną moc miłości, która powoduje, że serca pałają" - głosi list prymasa.
W ocenie prymasa, różne smutki i boleści dotykają nas w czasie tegorocznej Paschy. "Wiele naszych grzechów - jak w grobie - spoczywa w teczkach archiwalnych. Boimy się cierpkiej prawdy, boimy się nieprawdy o nas. Idziemy do jakiegoś naszego Emaus i narzekamy, bo nie wszystko dzieje się po naszej myśli. Tymczasem zmartwychwstanie Chrystusa trwa i wzywa nas do nowego życia" - podkreśla w liście kardynał Glemp.
Według prymasa, patrząc dziś na "czynniki wpływowe" - m.in. na politykę i media, można stwierdzić, że jest to wizja człowieka "zamkniętego w kręgu biologii i kapitału".
Przekłada się to - podkreśla kardynał Glemp - "na atakowanie podstawowych zasad bytowania człowieka w społeczeństwie - takich jak małżeństwo, rodzina, życie przy poczęciu i w obliczu śmierci - oraz odstąpienie od funkcjonowania sumienia na rzecz przepisów prawnych".
Zdaniem prymasa, takie ustawianie ludzkich zachowań "nie tylko jest odwracaniem się od prawdy o zmartwychwstaniu, ale także otwiera drogę do łatwego uciekania się w świat nierealny".
"Kościół przypomina prawdę o realizmie zmartwychwstania Chrystusa. Chrystus żyjący dziś jest rzeczywistością, która narodziła się w Wieczerniku i na krzyżu, trwa w wierze Kościoła i przenika do naszej kultury jako miłość ofiarna, ucząca prawdziwej demokracji. Albowiem człowiek stający szczerze przed Bogiem- Miłością odczuwa równość i solidarność z bliźnimi" - głosi list wielkanocny prymasa.