Wielkanoc Kwaśniewskich z belgijską parą królewską
Król Belgów Albert II z królową Paolą spędzą
Wielkanoc wspólnie z parą prezydencką Aleksandrem i Jolantą
Kwaśniewskimi w rezydencji na Zadnim Groniu w Wiśle w Beskidzie
Śląskim. Wizyta ma charakter prywatny.
W strugach deszczu, prezydencka para wraz z gośćmi poświęciła jajka w kaplicy znajdującej tuż obok rezydencji. Towarzyszyli im między innymi ambasador Belgii oraz wojewoda śląski Lechosław Jarzębski z małżonką Kingą.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski zapowiedział, że w niedzielę wraz z gośćmi wezmą udział w nabożeństwie i uroczystym śniadaniu. Jeśli pogoda będzie sprzyjała wraz z królewską parą pójdą na spacer. W wielkanocny poniedziałek goście z Belgii zwiedzą okolicę - Koniaków, Istebną i Szczyrk, a we wtorek Kraków i Wieliczkę
Królewska para jest bardzo zainteresowana polską tradycją i zwyczajami wielkanocnymi. Aleksander Kwaśniewski przypomniał, że małżonką następcy belgijskiego tronu, syna Alberta II, jest polska księżniczka Anna Maria Komorowska.
Król Albert II i królowa Paola są pierwszymi gośćmi, których prezydent Kwaśniewski przyjmuje w wiślańskiej rezydencji. Zameczek na Zadnim Groniu został oficjalnie otwarty z początkiem marca.
Król Albert II (Albert Felix Humbert Theodore Christian Eugene Marie)jest szóstym monarchą belgijskim od uzyskania niepodległości w 1830 roku. W 1959 roku poślubił włoską księżniczkę Paolę Ruffo di Calabria. W 1993 roku został zaprzysiężony na króla Belgii. Jako głowa państwa belgijskiego, Albert II przebywał w Polsce dwukrotnie: w maju 1999 roku oraz w styczniu bieżącego roku na uroczystościach 60. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci Auschwitz.
Zameczek w Wiśle w latach 1929-1931 służył jako rezydencja prezydenta Ignacego Mościckiego. Był darem Ślązaków dla głowy państwa. Zaprojektował go Adolf Szyszko-Bohusz. Wnętrza, których wystrój wyprzedzał wówczas epokę o parędziesiąt lat, projektowali Andrzej Pronaszko i Włodzimierz Padlewski.
Po II wojnie światowej wypoczywali tam notable PRL. Obiekt przejęła następnie jedna ze śląskich kopalń. Obecnie budynek należy do Kancelarii Prezydenta. Przywrócenie obiektowi dawnej świetności trwało dwa lata.