PolskaWielkanoc Kwaśniewskich z belgijską parą królewską

Wielkanoc Kwaśniewskich z belgijską parą królewską

Król Belgów Albert II z królową Paolą spędzą
Wielkanoc wspólnie z parą prezydencką Aleksandrem i Jolantą
Kwaśniewskimi w rezydencji na Zadnim Groniu w Wiśle w Beskidzie
Śląskim. Wizyta ma charakter prywatny.

Wielkanoc Kwaśniewskich z belgijską parą królewską
Źródło zdjęć: © PAP

26.03.2005 | aktual.: 26.03.2005 17:13

W strugach deszczu, prezydencka para wraz z gośćmi poświęciła jajka w kaplicy znajdującej tuż obok rezydencji. Towarzyszyli im między innymi ambasador Belgii oraz wojewoda śląski Lechosław Jarzębski z małżonką Kingą.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski zapowiedział, że w niedzielę wraz z gośćmi wezmą udział w nabożeństwie i uroczystym śniadaniu. Jeśli pogoda będzie sprzyjała wraz z królewską parą pójdą na spacer. W wielkanocny poniedziałek goście z Belgii zwiedzą okolicę - Koniaków, Istebną i Szczyrk, a we wtorek Kraków i Wieliczkę

Królewska para jest bardzo zainteresowana polską tradycją i zwyczajami wielkanocnymi. Aleksander Kwaśniewski przypomniał, że małżonką następcy belgijskiego tronu, syna Alberta II, jest polska księżniczka Anna Maria Komorowska.

Król Albert II i królowa Paola są pierwszymi gośćmi, których prezydent Kwaśniewski przyjmuje w wiślańskiej rezydencji. Zameczek na Zadnim Groniu został oficjalnie otwarty z początkiem marca.

Król Albert II (Albert Felix Humbert Theodore Christian Eugene Marie)jest szóstym monarchą belgijskim od uzyskania niepodległości w 1830 roku. W 1959 roku poślubił włoską księżniczkę Paolę Ruffo di Calabria. W 1993 roku został zaprzysiężony na króla Belgii. Jako głowa państwa belgijskiego, Albert II przebywał w Polsce dwukrotnie: w maju 1999 roku oraz w styczniu bieżącego roku na uroczystościach 60. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci Auschwitz.

Zameczek w Wiśle w latach 1929-1931 służył jako rezydencja prezydenta Ignacego Mościckiego. Był darem Ślązaków dla głowy państwa. Zaprojektował go Adolf Szyszko-Bohusz. Wnętrza, których wystrój wyprzedzał wówczas epokę o parędziesiąt lat, projektowali Andrzej Pronaszko i Włodzimierz Padlewski.

Po II wojnie światowej wypoczywali tam notable PRL. Obiekt przejęła następnie jedna ze śląskich kopalń. Obecnie budynek należy do Kancelarii Prezydenta. Przywrócenie obiektowi dawnej świetności trwało dwa lata.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)