Wielkanoc 2021. Śmigus-Dyngus i inne zwyczaje
Ostatni dzień Wielkanocy należy do najbardziej znanych nam zwyczajów. Śmigus-dyngus, lejek, polewanka czy lany poniedziałek, polega na oblewaniu się wodą. Tradycji związanych z tym dniem jest jednak więcej.
Lany Poniedziałek. Zwyczaj "nietypowy"
Pierwotnie śmigus i dyngus były dwoma osobnymi zwyczajami. Pierwszy z nich polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i wzajemnym oblewaniu się wodą. Drugi polegał na wykupieniu się pisankami od podwójnego lania.
Dawniej w Poniedziałek Wielkanocny wodą oblewano głównie panny na wydaniu. Nazajutrz dziewczęta mogły jednak zrewanżować się chłopcom.
Słowianie uważali, że oblewanie się wodą miało sprzyjać płodności, dlatego oblewaniu podlegały przede wszystkim panny na wydaniu, z tego powodu obrządki polewania się wodą miały niekiedy charakter matrymonialny
Jedna z hipotez głosi, że śmigus-dyngus wziął się z praktykowanego przez dziewice zwyczaju upamiętniającego topienie się w Wiśle królowej Wandy.
Twierdzono także, że jako zbawienny deszcz polewanka stanowi symbol powitania odradzającej się do życia przyrody. Obrzęd miał zapewnić płodność i urodzaj.
Dziś śmigus-dyngus jest traktowany jako zabawa o charakterze ludowym. W odróżnieniu od pierwotnych tradycji wodą oblewa się wszystkich, bez wyjątków.
Poza Słowianami zwyczaj oblewania się wodą praktykują również Meksykanie w Wielką Sobotę. Społeczności Dalekiego Wschodu praktykują Songkran, który również wypada na wiosnę, ale nie jest on związany z okresem wielkanocnym.