Trwa ładowanie...

Wielkanoc 2021. Adam Niedzielski ujawnia plany rządu

Wielkanoc 2021 zbliża się wielkimi krokami. Świętowanie - podobnie jak w zeszłym roku - utrudnia koronawirus. Czy czekają nas podobne obostrzenia jak w 2020 roku? Rąbka tajemnicy uchylił minister zdrowia Adam Niedzielski.
Share
Wielkanoc 2021. Zeszłoroczne święta przebiegały w ścisłym rygorze sanitarnym
Wielkanoc 2021. Zeszłoroczne święta przebiegały w ścisłym rygorze sanitarnymŹródło: East News, Fot: STANISLAW BIELSKI
d3b22a7

- Nastawienie rządu jest takie, żeby w miarę możliwości dokonywać w miarę odważnych kroków i luzować obostrzenia. Obecnie, przez wzrost zakażeń i wzrost dynamiki trzeciej fali, to przekreśla taką możliwość. Ale nasza populacyjna tolerancja do zachorowań rośnie. Trwa akcja szczepień, nabywamy odporność także przez zakażenie - mówił podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski.

Minister zdrowia dodał, że rząd ma "ponad miesiąc na podjęcie decyzji". - Ale jak będzie przestrzeń na podjęcie decyzji luzujących, to jest podejmiemy - dodał w środę szef resortu zdrowia.

- Potraktujmy Wielkanoc jak poprzednie święta (...). Zachowajmy ostrożność, wstrzemięźliwość do spotkań, byśmy mogli w pełni świętować chociażby w Boże Narodzenie. Myślę, że warto jeszcze trochę się pomęczyć, by pokonać pandemię i korzystać z tej swobody spotkania się - mówił w programie "Newsroom" WP profesora Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

d3b22a7

Jakie maseczki od soboty? To już pewne. Wojciech Andrusiewicz zdradza szczegóły

Wielkanoc 2021. Zeszłoroczne świętowanie pod znakiem zakazu przemieszczania się

Przypomnijmy, że zeszłoroczna Wielkanoc przebiegała w ścisłym reżimie sanitarnym. Do 19 kwietnia obowiązywał zakaz przemieszczania się, zatem śniadanie wielkanocne można było spędzać wyłącznie w ścisłym gronie rodzinnym. Rząd twierdził, że nie jest to zakaz wprost, ale jedynie apel o to, aby zatrzymać transmisję wirusa.

d3b22a7

Przed świętami obowiązywały także godziny dla seniorów - od 10 do 12 zakupowe sprawunki mogły dokonywać osoby powyżej 65. roku życia. Poza tym w sklepie mogły przebywać równocześnie tylko dwa razy więcej klientów niż było kas.

Ze względów sanitarnych Episkopat Polski postanowił w 2020 roku, że w Wielką Sobotę w kościołach w całym kraju nie odbędzie się święcenie pokarmów. Dopiero od Wielkiej Niedzieli zluzowano część obostrzeń związanych z obrzędami - zamiast pięciu osób w nabożeństwie mogło wziąć udział 50 wiernych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3b22a7

Podziel się opinią

Share
d3b22a7
d3b22a7
Więcej tematów