Wielka Sobota na Ukrainie
Prawosławni i grekokatolicy Ukrainy święcili w sobotę pokarmy, przygotowane na śniadanie wielkanocne, a w Kijowie dzieci poznawały świąteczne obyczaje szukając pisanek schowanych w centralnym parku stolicy.
W Wielką Sobotę w Kościołach obrządków wschodnich kończy się post poprzedzający przygotowania do świąt wielkanocnych. Tego dnia wierni niosą do świątyń przyozdobione koszyki z pisankami i paschą. Święcą również ser, chrzan, wędliny i sól.
Chociaż życie religijne na Ukrainie odrodziło się wraz z upadkiem komunizmu, dla wielu święta wielkanocne są wyłącznie okazją dla odpoczynku. Ci, którzy pragną kultywować tradycję i przekazywać ją swoim dzieciom, wzięli w sobotę udział w "Polowaniu na pisanki" w jednym z kijowskich parków. Organizatorzy akcji schowali w trawie blisko 10 tys. pisanek, a dzieci, szukając ich, mogły poznać wielkanocne zwyczaje.
Wielkanoc świętują wszyscy chrześcijanie Ukrainy obrządków wschodnich. Z tej okazji zwierzchnicy głównych ukraińskich Kościołów wystosowali posłania do wiernych.
"Wiara w zmartwychwstanie daje nam nadzieję, że dobro zwycięża zło" - napisał patriarcha Filaret, zwierzchnik ukraińskiej Cerkwi prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego. "Z pomocą Bożą na Ukrainie dobro i demokracja zwyciężyły zło oraz przemoc. I Nawet w cierpieniach nie powinniśmy tracić nadziei na lepsze życie" - napisał patriarcha.
Zwierzchnik ukraińskiej Cerkwi prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Wołodymyr zaapelował do wiernych o obronę czystości wiary prawosławnej. Zwrócił się do "braci i sióstr nie będących w jedności z prawosławiem (moskiewskim)" z propozycją dialogu. "Powinniśmy kierować się nie ambicjami, a dbać o jedność ukraińskiego prawosławia" - napisał Wołodymyr.
Między ukraińskimi Kościołami prawosławnymi trwa wieloletni konflikt. Patriarchat Kijowski powstał w wyniku rozłamu w 1992 roku, po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. Do tej pory nie jest on uznawany przez światowe prawosławie jako Kościół kanoniczny.
Na Ukrainie działa jeszcze jeden odłam prawosławia - ukraińska autokefaliczna Cerkiew prawosławna.
Kardynał Lubomyr Huzar, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego, podkreślił w liście do wiernych, że spodziewa się odnowy ukraińskiego społeczeństwa. Są to pierwsze święta wielkanocne obchodzone "z nadzieją na ozdrowienie ładu społecznego na Ukrainie, którego wszyscy pragniemy i dla osiągnięcia którego powinniśmy wciąż walczyć" - czytamy w posłaniu kardynała Huzara.
Jarosław Junko