ŚwiatWielka parada na Tamizie z okazji jubileuszu królowej

Wielka parada na Tamizie z okazji jubileuszu królowej

Na Tamizie, w gęstym deszczu, zakończyła się wieczorem parada tysiąca współczesnych i historycznych łodzi, barek, jachtów i statków, mająca uczcić 60-lecie panowania Elżbiety II. Jako pierwszy w dół Tamizy przepłynął udekorowany kwiatami statek z królową na pokładzie. Paradzie towarzyszyło bicie w dzwony wzdłuż rzeki i w całym kraju

Wielka parada na Tamizie z okazji jubileuszu królowej
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Facundo Arrizabalaga

03.06.2012 | aktual.: 03.06.2012 19:42

Flotylla ruszyła po południu w górze Tamizy w lekkiej mżawce, ale kiedy ostatnie jednostki przepłynęły pod mostem Tower Bridge i przed królewską barką, towarzyszył im gęsty deszcz i mocny, zimny wiatr.

W towarzystwie 90-letniego księcia Filipa, noszącego ceremonialny mundur admirała floty, Elżbieta II, ubrana w biały kapelusz i biały płaszcz ze srebrnymi zdobieniami, przyjechała na molo Cadogan w pobliżu mostu im. Alberta w dzielnicy Chelsea. Następnie motorówką, sprowadzoną specjalnie na tę okazję z wycofanego z użytku w 1997 r. jachtu "Britannia", popłynęła do barki "Spirit of Chartwell" zacumowanej przy moście Battersea.

Wraz z nią na pokładzie luksusowej jednostki był książę Edynburga Filip, następca tronu książę Walii Karol i jego synowie: książę Cambridge William z żoną Catherine oraz książę Harry.

"Spirit of Chartwell" służy do przewożenia pasażerów na Tamizie i jest własnością prywatną. Barka została wypożyczona i zmodyfikowana specjalnie na niedzielną okazję przez hollywoodzkiego projektanta Josepha Bennetta. Udekorowana była w stylu królewskich barek z XVII i XVIII wieku, umieszczono na niej dwa trony i przybrano tysiącami niebieskich kwiatów.

Paradę prowadziła barka z dzwonnicą, której osiem dzwonów nazwano imionami osób z najbliższej rodziny królewskiej. Po drodze pozdrawiały ją dzwony mijanych kościołów.

Flotylla płynęła między mostami Battersea i Tower trasą o długości blisko 11 km. Wśród statków, biorących udział w paradzie, były także charakterystyczne łódki Maorysów (tzw. waki), chińskie dżonki, weneckie gondole, niewielkie i zwinne arabskie łódki żaglowe (dau), a także statki, które ewakuowały brytyjski korpus ekspedycyjny i wojska francuskie z Dunkierki w 1940 r.

Parada statków była podzielona na 10 sekcji. W każdej znajdowała się barka muzyczna, na której grały orkiestry w różnych stylach. Była m. in. Londyńska Orkiestra Symfoniczna (LSO). Jedna z orkiestr, wpisując się w deszczową pogodę, zapowiedziała wykonanie utworu "Singing in the Rain". Inna gra "Muzykę na wodzie" Haendla.

Po raz ostatni równie spektakularne widowisko obserwowano 350 lat temu za panowania Karola II.

Koszty imprezy, która jest pomysłem księcia Karola, oceniane są na 10 mln funtów. Jednym ze sponsorów jest znana sieć supermarketów Sainsbury's, ale żadnym firmom nie wolno z tej okazji się reklamować.

Elżbieta II odziedziczyła tron 6 lutego 1952 r. Koronowała się 2 czerwca 1953 r. Jedynym monarchą, który przed nią świętował 60. lecie panowania była Wiktoria (1897) panująca przez 64 lata.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)