Trwa ładowanie...

Wielka ewakuacja w Głogowie - saperzy wyciągną bombę z Odry

Z centrum Głogowa (woj. dolnośląskie) ewakuowano prawie trzystu mieszkańców, na moście zatrzymano ruch kołowy i kolejowy z powodu akcji saperów. Zaczęli oni wydobywanie z dna Odry niewybuchu z czasów wojny.
Share
Wielka ewakuacja w Głogowie - saperzy wyciągną bombę z Odry
Źródło: WP.PL, Fot: Paweł Kozioł
d25s25y

Ewakuacja mieszkańców trwała od godziny 8 rano.

Policja z Głogowa apeluje o "bezwzględne dostosowanie się do wydawanych poleceń przez służby mundurowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo w rejonie prowadzonych działań".

Na czas trawa akcji z udziałem saperów zamknięty zostanie Zakład Energetyczny, Zamek, Sklep Lidl wraz z parkingiem, LOK oraz Dom Uzdrowienia Chorych. - Osoby starsze oraz niepełnosprawne zostaną przewiezione do Miejskiego Ośrodka Kultury oraz innych przygotowanych miejsc w Głogowie, w których będą oczekiwały na zakończenie akcji przez płetwonurków - poinformował sierż. sztab. Łukasz Szuwikowski z KPP w Głogowie.

d25s25y

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Marek Poniatowski, akcja saperska może potrwać nawet trzy godziny, do godziny 13.

- Termin akcji był wcześniej zaplanowany, mieszkańcy byli uprzedzeni o konieczności opuszczenia domów. Ewakuacja przebiegła spokojnie, swoje mieszkania opuściło 285 osób - dodał Poniatowski.

Saperzy rozpoczęli pracę o godz. 10. Mają wydobyć z dna Odry 250-kilogramowy niewybuch, prawdopodobnie bombę lotniczą.

Zaplanowano także zamknięcie mostu w godz. 10.00-12.00 oraz od godz 10.00 wyłączenie linii kolejowej na trasie w kierunku Wrocławia. Zatrzymano ruch kołowy na drodze krajowej nr 12. Wyznaczono dla samochodów objazdy przez Ścinawę i Ciechanów.

Bomba to niewybuchów z czasów II wojny światowej. Jak powiedział w RMF FM dowódca ppłk Adam Kliszka, dowódca Garnizonu WP w Głogowie, bomba waży ok. 250 kg. Kiedy saperzy wydobędą go z rzeki, zostanie odtransportowany na poligon Świętoszów, gdzie zostanie wysadzony.

Źródła: glogow-info.pl, RMF FM, Policja, WP.PL, PAP

d25s25y

Podziel się opinią

Share
d25s25y
d25s25y
Więcej tematów