PolskaWielka emigracja młodych

Wielka emigracja młodych

Prawie 60% wielkopolskich studentów
zamierza wyjechać za granicę w poszukiwaniu pracy - wynika z
najnowszego badania międzynarodowej organizacji studenckiej
AIESEC. Podobnie jest w większości uczelni w Polsce. Studenci za
granicą widzą dla siebie większe szanse rozwoju oraz liczą na
lepsze zarobki - pisze "Głos Wielkopolski".

Badanie przeprowadzono w ramach konkursu "Pracodawca roku". Przepytano studentów z 46 uczelni w kraju, w tym na poznańskich uczelniach: Akademii Ekonomicznej, Akademii Rolniczej, Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie im. A. Mickiewicza, Wyższej Szkole Bankowej i Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości.

Z badania wynika, że 30% studentów chce tymczasowo pracować w krajach Unii Europejskiej, a co dziesiąty zamierza wyjechać tam na stałe. Poza Unią chce pracować około 7% badanych. Niezdecydowany jest co trzeci student, co oznacza, że także oni mogą wiązać swoją przyszłość z pracą poza Polską.

Potwierdzają to sami studenci. - Podczas ostatnich dyskusji na zajęciach, wielu moich kolegów wypowiadało się, że planuje po skończeniu studiów wyjechać za granicę do pracy- wyjaśnia Justyna Nowak, studentka Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, jednocześnie koordynator projektu Pracodawca roku.

Główne kierunki emigracji to Niemcy i Wielka Brytania. Migracji zaś - mazowieckie, wielkopolskie i pomorskie. Z Wielkopolski za granicę w ciągu ostatnich kilku lat mogło wyjechać nawet ponad 50 000 osób. Od 2001 roku Zachodniopomorskie opuściło ponad 86 000 osób. Bezrobocie w Wielkopolsce spada, ale nie zawsze jest to sukces przedsiębiorczości regionów. Jak przyznają sami młodzi ludzie, to coraz częściej wynik ucieczki bezrobotnych do pracy za granicą zamiast zasilania rzesz bywalców pośredniaków. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)