Trwa ładowanie...
dym3znq

Wielka Brytania zapewni azyl mieszkańcom Hongkongu. Chiny zapowiadają odwet

Chiny sprzeciwiają się planom Wielkiej Brytanii, dotyczącym zapewnienia schronienia obywatelom Hongkongu. "Strona brytyjska poniesie wszelkie konsekwencje" - zapowiadają chińscy urzędnicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chiny sprzeciwiają się pomocy Wielkiej Brytani dla mieszkańców Hongkongu
Chiny sprzeciwiają się pomocy Wielkiej Brytani dla mieszkańców Hongkongu (Getty Images)
dym3znq

Wielka Brytania chce pomóc mieszkańcom Hongkongu

Wielka Brytania zamierza zapewnić azyl 3 mln obywateli Hongkongu. Londyn chce umożłiwić im przeniesienie się na Wyspy Brytyjskie. Jest to reakcja Brytyjczyków na wejście w życie narzuconej przez Chiny ustawy o bezpieczeństwie Hongkongu, która mocno godzi w autonomię regionu. Według Wielkiej Brytani wspomnianą ustawą Chiny naruszają chińsko-brytyjską deklarację z 1984 roku o warunkach przekazania Hongkongu pod zwierzchnictwo Pekinu.

Chiny zarzucają Wielkiej Brytanii, że ta zbytnio ingeruje w ich wewnętrzne sprawy

dym3znq

Na temat zamiaru zapewnienia przez Wielką Brytanię schronienia mieszkańcom Hongkongu wypowiedziała się ambasada Chin w Londynie. Według chińskich dyplomatów takie działanie byłoby "naruszeniem ich własnego stanowiska i obietnic, jak również międzynarodowego prawa i podstawowych norm rządzących stosunkami międzynarodowymi".

W związku z tym Chińczycy wzywają Wielką Brytanię, by "obiektywnie i sprawiedliwie oceniała prawo o bezpieczeństwie państwowym dla Hongkongu, szanowała stanowisko i interesy Chin, zaprzestała wszelkich ingerencji w sprawy Hongkongu".

O tym, że Wielka Brytania nie ma prawa udzielać azylu mieszkańcom Hongkongu wypowiedzieli się też chińscy urzędnicy. "Chiny zdecydowanie to potępiają i zastrzegają sobie prawo do podjęcia dalszych działań. Strona brytyjska poniesie wszystkie konsekwencje" - powiedział cytowany przez "The Guardian" rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych, Zhao Lijian.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dym3znq

Podziel się opinią

Share

dym3znq

dym3znq
Więcej tematów