Trwa ładowanie...

Wielka Brytania zapewni azyl mieszkańcom Hongkongu. Chiny zapowiadają odwet

Chiny sprzeciwiają się planom Wielkiej Brytanii, dotyczącym zapewnienia schronienia obywatelom Hongkongu. "Strona brytyjska poniesie wszelkie konsekwencje" - zapowiadają chińscy urzędnicy.
Share
Chiny sprzeciwiają się pomocy Wielkiej Brytani dla mieszkańców Hongkongu
Chiny sprzeciwiają się pomocy Wielkiej Brytani dla mieszkańców HongkonguŹródło: Getty Images
d4871lo

Wielka Brytania chce pomóc mieszkańcom Hongkongu

Wielka Brytania zamierza zapewnić azyl 3 mln obywateli Hongkongu. Londyn chce umożłiwić im przeniesienie się na Wyspy Brytyjskie. Jest to reakcja Brytyjczyków na wejście w życie narzuconej przez Chiny ustawy o bezpieczeństwie Hongkongu, która mocno godzi w autonomię regionu. Według Wielkiej Brytani wspomnianą ustawą Chiny naruszają chińsko-brytyjską deklarację z 1984 roku o warunkach przekazania Hongkongu pod zwierzchnictwo Pekinu.

Chiny zarzucają Wielkiej Brytanii, że ta zbytnio ingeruje w ich wewnętrzne sprawy

Na temat zamiaru zapewnienia przez Wielką Brytanię schronienia mieszkańcom Hongkongu wypowiedziała się ambasada Chin w Londynie. Według chińskich dyplomatów takie działanie byłoby "naruszeniem ich własnego stanowiska i obietnic, jak również międzynarodowego prawa i podstawowych norm rządzących stosunkami międzynarodowymi".

d4871lo

W związku z tym Chińczycy wzywają Wielką Brytanię, by "obiektywnie i sprawiedliwie oceniała prawo o bezpieczeństwie państwowym dla Hongkongu, szanowała stanowisko i interesy Chin, zaprzestała wszelkich ingerencji w sprawy Hongkongu".

O tym, że Wielka Brytania nie ma prawa udzielać azylu mieszkańcom Hongkongu wypowiedzieli się też chińscy urzędnicy. "Chiny zdecydowanie to potępiają i zastrzegają sobie prawo do podjęcia dalszych działań. Strona brytyjska poniesie wszystkie konsekwencje" - powiedział cytowany przez "The Guardian" rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych, Zhao Lijian.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4871lo

Podziel się opinią

Share
d4871lo
d4871lo
Więcej tematów