Trwa ładowanie...
d3k1vnl
londyn wielka brytania

Wielka Brytania ogłasza najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego

Na Wyspach podniesiono poziom zagrożenia terrorystycznego. - Do kolejnego ataku może dojść w każdej chwili - stwierdziła premier Wielkiej Brytanii Theresa May.
Share
"Krytyczny" stopień zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii
"Krytyczny" stopień zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej BrytaniiŹródło: PAP/EPA
d3k1vnl

Po porannym wybuchu w metrze na stacji Parsons Green premier Wielkiej Brytanii poinformowała o podniesieniu do najwyższego stopnia - "krytycznego" - poziomu zagrożenia terrorystycznego. To oznacza, że kolejnego zamachu można spodziewać się w każdej chwili.

Decyzję o zmianie poziomu zagrożenia podejmuje niezależne od szefowej rządu Wspólne Centrum Analizy Zagrożenia Terrorystycznego (Joint Terrorism Analysis Centre, JTAC).

d3k1vnl

Theresa May dodała, że rozpoczęto przygotowania do wdrożenia pierwszego etapu operacji Temperer, w ramach której wojsko wesprze policję w pilnowaniu bezpieczeństwa w kraju, m.in. wzmacniając ochronę kluczowych budynków turystycznych i administracji publicznej, lotnisk, dworców i większych imprez masowych.

Ostatni raz najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego był ogłoszony w maju br. po zamachu terrorystycznym na salę koncertową Manchester Arena, w którym zginęły 22 osoby, a wcześniej w 2006 roku (po odkryciu planowanego zamachu na samoloty lecące przez Atlantyk) i 2007 roku (po odkryciu planowanego zamachu na londyński klub nocny).

W wybuchu na stacji metra Parsons Green w zachodnim Londynie rannych zostało - według najnowszych danych - co najmniej 29 osób. W piątek wieczorem propagandowa agencja informacyjna dżihadystów Amaq poinformowała, że zamachu dokonał "oddział" związany z Państwem Islamskim.

d3k1vnl

Podziel się opinią

Share
d3k1vnl
d3k1vnl
Więcej tematów