ŚwiatWielka Brytania i USA śledziły izraelskie lotnictwo? Nowe rewelacje Snowdena

Wielka Brytania i USA śledziły izraelskie lotnictwo? Nowe rewelacje Snowdena

Wielka Brytania i USA śledziły izraelskie lotnictwo? Nowe rewelacje Snowdena
Źródło zdjęć: © AFP | JACK GUEZ
29.01.2016 12:00, aktualizacja: 29.01.2016 13:19

• The Intercept: USA i Wlk. Brytania penetrowały łączność izraelskiego lotnictwa
• Tego typu działania miały zacząć się w 1998 roku
• Wykorzystywano do nich stację nasłuchową na Cyprze
• Odkryto to dzięki informacjom udostępnionym przez Edwarda Snowdena
• Siły powietrzne Izraela miały śledzić NSA i GCHQ

Jak podał internetowy portal informacyjny The Intercept, w materiałach opublikowanych przez byłego współpracownika podległej rządowi USA Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena znajdują się udostępnione jej przez brytyjską rządową agencje GCHQ zdjęcia z pokładowych kamer wideo izraelskich samolotów bezzałogowych. Dołączono do tego szczegółowe dane na temat tras ich lotów.

The Intercept zaznacza, iż wspomniany zbiór zawiera zarejestrowane w latach 2009-2010 zdjęcia, które mogą przedstawiać samoloty bezzałogowe przenoszące pociski kierowane. Izrael nie przyznał się dotąd oficjalnie do posiadania tego rodzaju uzbrojenia.

Izraelski dziennik "Jedijot Achronot" poinformował, że NSA i GCHQ śledziły działania sił powietrznych Izraela przeciwko celom w Strefie Gazy, Syrii i Iranie. Operacja "Anarchista" dotyczyła także innych państw Bliskiego Wschodu - dodała gazeta. Według niej materiał na temat najnowszych rewelacji Snowdena przygotowuje również niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

Będący członkiem gabinetu bezpieczeństwa premiera Benjamina Netanjahu izraelski minister energetyki Juwal Szteinic wyraził opinię, że obca penetracja sieci łączności lotnictwa wojskowego nie wyrządziła poważniejszych szkód, ale praktykom takim należy zapobiegać.

- Nie sądzę, że jest to sfera najgłębszych tajemnic, ale z pewnością doszło do czegoś, co nie powinno zaistnieć, to jest nieprzyjemne. Z pewnością musimy teraz przyjrzeć się kodowaniu i rozważyć jego zmianę - powiedział Szteinic izraelskiemu radiu wojskowemu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (42)
Zobacz także