Wielka Brytania gotowa na kompromis ws. unijnego rabatu?
Brytyjczycy zgodzą się na zniesienie swego
rabatu we wpłatach do budżetu UE, jeśli zmieniona zostanie
struktura unijnych dotacji rolnych - powiedział w wywiadzie dla dziennika "The Independent" brytyjski
wicepremier John Prescott.
Zdaniem gazety wypowiedź Prescotta jest sygnałem, że Wielka Brytania, która przewodniczy obecnie UE, jest gotowa na kompromis w sprawie unijnego budżetu na lata 2007-2013. "The Independent" podkreśla, że Prescott uważa rabat brytyjski - główną przyczynę fiaska szczytu w sprawie budżetu UE w czerwcu - za "historyczną pomyłkę".
Jego zdaniem Brytyjczycy "dali się wykiwać" w 1984 r., gdy ówczesna premier Margaret Thatcher wynegocjowała rabat. Za rządów Thatcher Wielka Brytania miała niepowtarzalną szansę zmienić strukturę wydatków UE, ale "machnęła na to ręką i wybrała rabat" - powiedział wicepremier.
Nie rozwiązało to naszych problemów - dodał Prescott. Przypomniał, że Wielka Brytania pozostaje wielkim płatnikiem netto do unijnej kasy, z której ponad 40% przeznaczane jest na rolnictwo. Tym razem (premier Wielkiej Brytanii Tony) Blair zabiera się za coś o fundamentalnym znaczeniu i nie wybierze taniego rozwiązania - powiedział.
W ocenie Prescotta Wspólna Polityka Rolna (CAP) nie zostanie zreformowana z dnia na dzień, ale Wielka Brytania chce jasnego zobowiązania, że polityka ta zostanie uważnie zbadana.
Porozumienie w sprawie budżetu UE na lata 2007-2013 będzie tematem grudniowego szczytu Unii. W czerwcu z powodu sporów o rabat brytyjski krajom UE nie udało się osiągnąć kompromisu.
Anna Widzyk