Wielka Brytania. Dwa znane zabytki zagrożone. Mogą zniknąć z listy UNESCO
W środę z listy światowego dziedzictwa UNESCO skreślono historyczną część portu w Liverpoolu. Teraz zagrożone usunięciem z tego prestiżowego spisu są kolejne brytyjskie zabytki. Według mediów, z listy UNESCO może zniknąć też kamienny krąg Stonehenge oraz Nowe Miasto w Edynburgu.
W przypadku Liverpoolu decyzja UNESCO wiązała się z nowymi inwestycjami na nabrzeżu i w dokach. Organizacja wskazywała, że wprowadzone zmiany "w nieodwracalny sposób zmieniły unikatowy charakter tego miejsca". Usunięcie zabytku z listy światowego dziedzictwa było trzecim takim przypadkiem w jej ponad 40-letniej historii.
Niewykluczone, że wkrótce podobny los spotka kolejne dwa obiekty z Wielkiej Brytanii. Według dziennika "The Guardian" zagrożony jest jeden z najsłynniejszych europejskich prehistorycznych zabytków - kamienny krąg Stonehenge.
Wszystko przez tunel, który ma zostać wydrążony pod budowlą. Jego projekt został zaakceptowany przez brytyjski rząd jesienią ubiegłego roku. Tłumaczono wówczas, że przebiegająca w pobliżu droga została wybudowana z myślą o dwukrotnie mniejszym ruchu niż obecnie. Tunel miałby obciążyć szosę, przywrócić okolicy dawny krajobraz oraz zmniejszyć odgłosy samochodów.
Zobacz też: czy w zagranicznych kurortach istnieją jeszcze "polskie strefy"?
Te argumenty nie przekonują jednak archeologów. UNESCO miało ostrzec rząd Wielkiej Brytanii, że jeśli inwestycja ta zostanie zrealizowana, to Stonehenge trafi na listę obiektów zagrożonych, a to pierwszy krok do całkowitego wykreślenia go z listy.
Lista UNESCO. Zagrożony Edynburg
Zagrożone jest też Nowe Miasto w szkockim Edynburgu. "Daily Telegraph" pisze, że chodzi o planowane wprowadzenie w tej części miasta nowego sposobu segregacji i wywożenia śmieci. Obecnie są one zabierane w workach sprzed drzwi. Lokalne władze chcą jednak, by w kilku punktach miasta zostały ustawione specjalne kontenery służące segregacji odpadów.
Krytycy tego pomysłu twierdzą, że kontenery nie tylko narażą okolice w oczach UNESCO, ale też oszpecą miejski krajobraz.
Przeczytaj też: