Trwa ładowanie...
20-03-2015 14:35

Wielka Brytania: 22 lata więzienia za planowanie obcięcia głowy żołnierzowi

Na 22 lata więzienia został skazany 19-latek, który planował obcięcie głowy brytyjskiemu żołnierzowi. Młody mężczyzna inspirował się brutalnym zabójstwem żołnierza Lee Rigby'ego w maju 2013 roku w Londynie - informują brytyjskie media.

Wielka Brytania: 22 lata więzienia za planowanie obcięcia głowy żołnierzowiŹródło: Eastnews, fot: PA Wire/Press Association Images
d31gsc2
d31gsc2

Sąd w Londynie nie miał wątpliwości, że Brusthom Ziamani dokonałby zabójstwa, gdyby nie został zatrzymany przez służby bezpieczeństwa.

Ziamani, pochodzący z południowego Londynu, został w ubiegłym miesiącu uznany za winnego przygotowywania aktu terroru. Na wiosnę 2014 roku przeszedł na islam, a w sierpniu został aresztowany we wspólnej operacji policji i kontrwywiadu MI5 na jednej z ulic wschodniego Londynu z czarną flagą, nożem z 30-centymetrowym ostrzem i młotkiem schowanymi w plecaku.

Kilka godzin wcześniej szukał baz kadetów w południowo-wschodniej części brytyjskiej stolicy - informuje "Daily Telegraph". Według dziennika Ziamani pokazał swojej byłej dziewczynie zgromadzoną broń, nazwał legendą mordercę Lee Rigby'ego, Michaela Adebolajo, i powiedział, że ma zamiar "zabić żołnierzy".

d31gsc2

Jak piszą brytyjskie media, Ziamani został wyrzucony z domu, gdy jego rodzice, Świadkowie Jehowy, odkryli, że przeszedł na islam. Wówczas przystał do ekstremistów z islamskiego, zdelegalizowanego ugrupowania Al-Muhajiroun, które zapewniło mu pieniądze, ubrania i dach nad głową.

Dokonane 22 maja 2013 roku zabójstwo Lee Rigby'ego wstrząsnęło Wielką Brytanią. Żołnierz został najpierw potrącony samochodem, a następnie sprawcy usiłowali obciąć mu głowę, wykrzykując "Allah akbar (Bóg jest wszechmocny)".

Sprawcy nie usiłowali zbiec z miejsca zbrodni, lecz w oczekiwaniu na policję rozmawiali z postronnymi osobami. Po przybyciu policjantów jeden z napastników rzucił się w ich kierunku, by zginąć "męczeńską śmiercią".

Adebolajo i jego wspólnik Michael Adebowale, choć obaj pochodzą z katolickich rodzin nigeryjskich imigrantów, w Wielkiej Brytanii zradykalizowali się i przeszli na islam. Zostali skazani odpowiednio na dożywocie i co najmniej 45 lat więzienia.

Szeregowiec Lee Rigby służył w drugim strzeleckim pułku piechoty. Do wojska wstąpił w 2006 roku, a trzy lata później przez jedną zmianę służył w Afganistanie. Na różnych uroczystościach występował jako dobosz orkiestry wojskowej.

d31gsc2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31gsc2
Więcej tematów