ŚwiatWielka akcja przeciwko "polskim obozom koncentracyjnym"

Wielka akcja przeciwko "polskim obozom koncentracyjnym"

Amerykańska Polonia chce zebrać milion podpisów pod petycją z żądaniem, aby media w Stanach Zjednoczonych przestały używać - jak podkreśla - niezgodnego z prawdą historyczną i obraźliwego dla Polaków określenia "polskie obozy koncentracyjne".

Wielka akcja przeciwko "polskim obozom koncentracyjnym"
Źródło zdjęć: © AFP

Oliwy do ognia dolał zamieszczony w minionym tygodniu w dzienniku "New York Times" nekrolog, w którym gazeta pisze o "polskim obozie". W środowisku polskim nasiliło się oburzenie. Niezależnie od tradycyjnie już zamieszczanych żądań o sprostowanie z konsulatu generalnego RP w Nowym Jorku sprzeciw manifestuje Fundacja Kościuszkowska. Jej prezes, amerykański dziennikarz, zdobywca prestiżowej nagrody Pulitzera Alex Storożyński, wystąpił z projektem petycji, pod którą pragnie zdobyć podpisy miliona osób i rozesłać ją do mediów w USA.

- Media używające takich oszczerczych wyrażeń podejmują świadomą decyzję nauczania nowych generacji, łatwo ulegających wpływom gazet, że Holokaust był raczej dziełem Polaków aniżeli niemieckich nazistów. Zgodnie z prawem o zniesławieniu jest to już zła wola, a stosujące takie określenia organizacje medialne będą pociągnięte do odpowiedzialności - głosi dokument.

Polonia od dawna protestuje wobec używania określeń "polskie obozy śmierci" i "polskie obozy koncentracyjne". Ostatnio wystąpił przeciw temu z listami do "New York Timesa" m.in. wiceprezes waszyngtońskiego oddziału Kongresu Polonii Amerykańskiej Tadeusz Mirecki i waszyngtoński portal społecznościowy Polish Global Village.

- Głosy oburzenia napływają nie tylko z różnych stanów Ameryki, ale także z Europy - informuje radca i attache prasowy ambasady RP w Waszyngtonie Paweł Maciąg.

Skala dotychczasowych protestów nie doprowadziła jednak do przeciwdziałania nieprawdziwym i uwłaczającym Polakom sformułowaniom. Fundacja Kościuszkowska pragnie je znacznie nasilić. Tekst ostatniego apelu znajdzie się na jej stronie internetowej www.thekf.org. Pomysłodawcy pragną zachęcić do akcji także wybitne autorytety polskie i amerykańskie, księży i rabinów.

- Chcę pokazać światu, że pozbieramy milion podpisów i zasługujemy na szacunek - powiedział w rozmowie z Storożyński.

Do projektu przyłączył się w weekendowym numerze nowojorski "Nowy Dziennik". - Podzielamy oburzenie naszych rodaków i udzielimy naszych łamów na jego rozpropagowanie - mówi prezes wydawnictwa Tadeusz Kondratowicz.

Także zdaniem konsul generalnej RP w Nowym Jorku Ewy Junczyk-Ziomeckiej przyszła pora na większy wysiłek, który by doprowadził do tego, aby w instrukcjach dla redakcji, tzw. stylebookach, znalazło się sformułowanie zgodne z prawdą historyczną, takie jak wprowadziło UNESCO wobec obozu Auschwitz-Birkenau, czyli: niemieckie nazistowskie obozy śmierci, obozy koncentracyjne na okupowanych terenach Polski. - To nie jest tylko zadanie dla Polonii, ale dla każdego przyzwoitego człowieka - przekonuje konsul Junczyk-Ziomecka.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)