Wielicka kopalnia na EXPO 2005 w Japonii
Kopalnia Soli w Wieliczce będzie - obok muzyki
Chopina - głównym motywem polskiej prezentacji na rozpoczynającej
się 25 marca światowej wystawie EXPO 2005 w Aichi w Japonii -
poinformował dyrektor spółki Kopalnia Soli
"Wieliczka" Trasa Turystyczna, Marian Leśny.
Projekt prezentacji Wieliczki, która stanowić będzie trzecią część stoiska polskiego (948 m kw.), obejmuje aranżację kopalnianej komory z użyciem autentycznych solnych bloków. Zwiedzający wystawę będą mogli "doświadczyć" zjazdu górniczą windą, spacerować kopalnianym chodnikiem, podziwiać "solne" żyrandole i jeziorko wypełnione solanką - powiedział Leśny.
Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie 15 solnych rzeźb autorstwa wielickich rzeźbiarzy, przedstawiających m.in. św. Kingę, górnika i Skarbnika. Będzie tam również ważące ponad 5 kg i mierzące 40 cm serce wykute z soli i ozdobione solnymi kryształami przez wielickich rzeźbiarzy. Powstały dwa takie serca; jedno zostało zlicytowane w styczniu dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, drugie będzie promować WOŚP i kopalnię w Japonii.
Wystawa wzbogacona będzie m.in. multimedialną prezentacją na wielu rzutnikach oraz odgłosami górniczej pracy i sygnalizacji szybowej. Całości będzie towarzyszył charakterystyczny dla solnych wyrobisk mikroklimat, gdyż powietrze nasycone zostanie roztworem soli.
Projekt kopalnianej groty, symbolizujący naturalne piękno i bogactwo wielickich podziemi, powstał w krakowskim biurze architektonicznym Ingarden&Ewy, które wygrało konkurs na projekt polskiego pawilonu, ogłoszony przez Krajową Izbę Gospodarczą. Przy montażu solnej groty pracował górnik-rzeźbiarz Piotr Starowicz.
Na stoisku kopalni będzie można zasięgnąć informacji na temat "Wieliczki", znajdującej się na liście UNESCO, jak również zaopatrzyć się w albumy i ulotki w języku japońskim dotyczące kopalni.
Jak podkreślił dyrektor Leśny, Kopalnia Soli "Wieliczka" nie po raz pierwszy będzie reprezentować Polskę na światowej wystawie EXPO. Ponad sto lat temu kopalnia pojawiła się na EXPO w Paryżu, gdzie pokazano naturalnej wielkości solne rzeźby dłuta Józefa Markowskiego. Można je do dziś oglądać w znajdującej się 101 metrów pod ziemią kaplicy św. Kingi.
W 2000 r. "fragment" wielickiej kopalni mogli podziwiać goście wystawy EXPO w Hanowerze, na której kopalnia zaprezentowała rzeźby autorstwa Stanisława Anioła, obecnie zdobiące wnętrze podziemnej komory Weimar.
Na EXPO w Hanowerze wielickie stoisko obejrzało ponad 3 mln gości. Gospodarze kopalni szacują, że wystawę EXPO 2005 w Japonii zwiedzi ponad 25 mln osób.
Kopalnia Soli w Wieliczce działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. Pod Wieliczką powstał labirynt liczących blisko 300 km korytarzy. Zorganizowany ruch turystyczny trwa w kopalni od końca XVIII wieku. Obecnie trasa turystyczna wynosi 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór. W 1978 r. kopalnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Co roku kopalnię odwiedza blisko milion turystów z całego świata, w tym ponad 7 tys. Japończyków. Po kopalni oprowadza ich przewodnik w języku japońskim.