Wiele niewiadomych i niejasności w związku z "bezkrólewiem" w Watykanie

Z powodu całkowitego zaskoczenia i braku precedensów w nowożytnej historii Kościoła trudno na razie przewidzieć, co wydarzy się w najbliższych tygodniach w Watykanie i jak będzie przebiegało wyjątkowe konklawe, zwołane za życia papieża, który abdykował.

Wiele niewiadomych i niejasności w związku z "bezkrólewiem" w Watykanie
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Alessandro Di Meo

Niewiele informacji przekazał rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi także na temat przyszłości Benedykta XVI, który w poniedziałek zapowiedział, że ustąpi 28 lutego.

Ks. Lombardi ogłosił tylko, że zaraz po ustąpieniu Joseph Ratzinger uda się najpierw do podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo. Następnie, po wyborze jego następcy, powróci do Watykanu. Ma tam zamieszkać w dawnym klasztorze w Ogrodach Watykańskich, do niedawna zajmowanym przez żeńską wspólnotę klauzurową.

Wydana w 1996 roku konstytucja apostolska Universi Dominici Gregis Jana Pawła II, choć bierze pod uwagę możliwość ustąpienia papieża, nie wskazuje precyzyjnie osobnych procedur przewidywanych w takiej sytuacji.

Pierwsze dni po 28 lutego miną na spokojnych logistycznych przygotowaniach do konklawe, które rozpocznie się w dniach między 15 a 20 marca, i zwołaniu do Watykanu wszystkich kardynałów mieszkających poza Rzymem. Z najnowszej statystyki wynika, że do udziału w konklawe uprawnionych jest 117 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.

Wraz z ustąpieniem papieża, tak jak w przypadku śmierci, rozpoczyna się okres sede vacante, czyli pustego tronu. W czasie wakatu Stolicy Apostolskiej - głosi dokument Jana Pawła II - zarządzanie Kościołem należy do Kolegium Kardynałów, jednakże tylko w celu załatwienia spraw zwyczajnych lub spraw, których załatwienia nie można odłożyć, oraz w celu przygotowania wszystkiego, co jest konieczne do wyboru nowego papieża.

Kolegium Kardynałów nie ma żadnej władzy lub jurysdykcji w sprawach należących do papieża.

Nie jest jasne, jak zostanie dokładnie zinterpretowane postanowienie z dokumentu o tym, że z chwilą rozpoczęcia wakatu Stolicy Apostolskiej wszyscy szefowie urzędów Kurii Rzymskiej, zarówno sekretarz stanu, jak i prefekci, przewodniczący papieskich rad i innych instytucji przestają wypełniać swoje urzędy. Wyjątek stanowi Penitencjarz Większy i Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego. Obecnie kamerlingiem jest watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone.

Jeśli według przewidywań watykańskiego rzecznika nowy papież zostanie wybrany jeszcze w marcu, to już on przewodniczyć będzie uroczystościom Wielkiego Tygodnia w Watykanie.

Obraz
© (fot. WP.PL)
Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (375)