Większy budżet Interpolu
Szefowie policji z całego świata uzgodnili zwiększenie o prawie jedną czwartą budżetu Interpolu. Suma ta zostanie przeznaczona na walkę z międzynarodowym terroryzmem.
Około 500 przedstawicieli, reprezentujących kryminalne wydziały policyjne ze 181 krajów-członków Interpolu, którzy obradowali przez cztery dni w Kamerunie, podkreśliło potrzebę poprawy wymiany informacji między państwami.
Podczas spotkania rozmawiano między innymi o różnych formach terroryzmu i przestępczości zorganizowanej.
Specjalną uwagę zwrócono na możliwość zamachów biologicznych oraz możliwość paraliżowania pracy różnych instytucji poprzez włamania do ich sieci komputerowych. "Zarazki dżumy nie potrzebują paszportu, a wąglik wizy. Bioterroryzm jest zagrożeniem dla całego rodzaju ludzkiego" - podkreślił Barry Kellman z Centrum Kontroli z Uniwersytetu w Chicago.
Podczas obrad członków Interpolu przyjęto do organizacji dwóch nowych członków: Afganistan i Timor Wschodni. Podjęto również decyzję o uruchomieniu od stycznia 2003 roku nowego systemu komunikacji, który pomoże skuteczniej walczyć z przemytem dzieci oraz kobiet.
Obserwatorzy międzynarodowi wskazują, że właśnie system komunikacji był słabym punktem Interpolu. Międzynarodowe Służby Policyjne Interpol prowadzą prace nad usprawnieniem swojej struktury od zamachów na Stany Zjednoczone z 11 września ubiegłego roku. (aka)