Większość Polaków za kompromisem w Brukseli
61% Polaków uważa, że na unijnym szczycie w Brukseli polski rząd powinien bronić jak najdłużej swojego stanowiska, ale też wszystkimi sposobami szukać kompromisu, by nie blokować przyjęcia unijnej konstytucji - wynika z czwartkowego sondażu Pracowni Badań Społecznych.
11.12.2003 19:55
To rozwiązanie popierają przede wszystkim ludzie młodzi między 18 a 24 rokiem życia (73,3%) oraz z wyższym wykształceniem (76,8%).
Za nieustępliwą obroną polskiego stanowiska na piątkowo-sobotnim szczycie - włącznie z wetem blokującym przyjęcie Traktatu Konstytucyjnego - opowiedziało się niemal 29% badanych.
Twardą postawę rządu najchętniej popierali ludzie z wykształceniem podstawowym i zawodowym - odpowiednio: 30,7% i 31,4%. Najmniej zrozumienia mieli dla niej badani z wykształceniem wyższym - 18,5%.
Natomiast zdaniem 2,5% ankietowanych, polski rząd w ogóle nie powinien bronić swojego stanowiska i przyjąć w całości projekt unijnej konstytucji zaproponowany przez Konwent. Nieco ponad 7% nie miało zaś w tej sprawie zdania.
Jednocześnie na pytanie, co myślą o propozycjach zawartych w projekcie unijnej konstytucji, aż 40% badanych odpowiedziało, że nie możemy ich zaakceptować. Ponad jedna trzecia (34,9%) uznała, że możemy to zrobić, zaś co czwarty ankietowany nie ma w tej sprawie zdania.
Propozycje Konwentu akceptują przede wszystkim młodzi Polacy - 44,1% respondentów w wieku 18-24 lat. Odrzucenie przez Polskę projektu konstytucji UE popiera tylko 33,7% tej grupy, ale aż niemal połowa (49,2%) badanych między 40 a 59 rokiem życia.
PBS przeprowadziła badania 11 grudnia na 500-osobowej próbie reprezentatywnej dla dorosłej ludności Polski.