Trwa ładowanie...
d1cu409
11-12-2008 14:45

Większość Polaków pozytywnie ocenia wejście do Schengen

Po roku obecności Polski w układzie z
Schengen większość z nas dobrze ocenia tę decyzję. Polacy mają
poczucie, że mieszkańcy innych krajów strefy przyjęli nas
pozytywnie, a otwarcie granic miało pozytywny wpływ na wizerunek
Polaków - wynika z sondażu CBOS.

d1cu409
d1cu409

45% badanych uważa, że wejście do Schengen było dla naszego kraju wydarzeniem "dość ważnym", a 39%, że "bardzo ważnym". 64% respondentów jest zdania, że mieszkańcy innych krajów UE przyjęli nasze wejście do strefy "raczej pozytywnie", przeciwnego zdania jest 15%.

Ponad połowa badanych (55%) uważa też, że członkostwo w układzie z Schengen miało pozytywny wpływ na wizerunek Polski i Polaków, o negatywnym wpływie przekonanych jest 7 proc. 20% jest zdania, że nie miało to żadnego wpływu na nasz wizerunek.

Poczucie, że zostaliśmy przyjęci pozytywnie jest wyższe wśród osób, które w ostatnim roku co najmniej raz wyjeżdżały do krajów UE - 72% z nich uważa, że zostaliśmy przyjęci pozytywnie, przeciwnego zdania jest 16%. 61% spośród wyjeżdżających uważa też, że otwarcie granic pozytywnie wpłynęło na wizerunek Polski i Polaków.

Badanie zostało przeprowadzone przez CBOS w dniach 13-19 listopada na próbie 924 osób.

d1cu409

Opinie większości badanych podziela podsekretarz stanu w MSWiA Witold Drożdż. - Formułowane rok temu obawy nie potwierdziły się, natomiast nadzieje się spełniły - powiedział w czwartek podczas spotkania prasowego podsumowującego rok członkostwa Polski w strefie Schengen.

Układ z Schengen został zawarty w 1985 roku i był modyfikowany w późniejszych latach. Schengen (od nazwy luksemburskiej miejscowości, gdzie 14 czerwca 1985 roku podpisano układ o Europie bez granic)
znosi kontrolę na wewnętrznych granicach państw, które podpisały dokument.

Obecnie obszar Schengen stanowią wszystkie kraje UE z wyjątkiem Irlandii i W. Brytanii, które odmówiły udziału w tym porozumieniu oraz Cypru, Bułgarii i Rumunii, które nie zakończyły jeszcze przygotowań do zniesienia kontroli granicznych. Do Schengen należą ponadto Norwegia i Islandia - dwa kraje nie wchodzące w skład UE. W piątek strefa Schengen powiększy się o kolejny kraj - Szwajcarię.

d1cu409
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cu409
Więcej tematów