Większość Polaków popiera protest służby zdrowia
Większość Polaków (61%) popiera strajki i protesty lekarzy i pracowników służby zdrowia - wynika z opublikowanego sondażu CBOS. 17% Polaków potępia lekarskie strajki i protesty.
Zdecydowana większość ankietowanych (78%) uważa, że postulat lekarzy, dotyczący 30-procentowej podwyżki płac, jest uzasadniony, ale za w pełni uzasadniony uważa go jedna trzecia z nich (33%). Z badania wynika, że żądanie lekarzy za zupełnie bezpodstawne uważa 15 proc. Polaków.
Tylko 9% badanych akceptuje formę protestu w postaci nieudzielania pomocy lekarskiej chorym (z wyjątkiem najcięższych przypadków) czy przesuwania planowych zabiegów na późniejsze terminy.
Natomiast zdecydowana większość Polaków (82%) akceptuje oflagowanie i oplakatowanie placówek służby zdrowia, jako formę protestu.
Ok. jedna trzecia uważa za dopuszczalne niewypełnianie druków i sprawozdań dla NFZ lub przerywanie pracy na kilka godzin. Grupowe zwalnianie z pracy na znak protestu dopuszcza 21 proc. badanych, a masowe urlopy za dopuszczalne uznało 19 proc. ankietowanych. Nieliczni akceptują protest w formie niewypisywania kart zgonu i niewypisywanie recept refundowanych przez NFZ (po mniej niż 10%).
Z badania wynika, że większość Polaków którzy korzystali w ostatnim czasie z opieki zdrowotnej (77%), nie miała problemów w związku ze strajkami w służbie zdrowia. Ale 20% pacjentów przyznało, że miało różne kłopoty z uzyskaniem świadczeń zdrowotnych w związku z protestami.
Autorzy sondażu zauważają, że obecnie poparcie dla strajkujących pracowników służby zdrowia jest znacznie wyższe niż w latach 90., ale informują, że badanie przeprowadzono przed przystąpieniem do strajków szpitali dziecięcych.
Sondaż przeprowadzono w dniach 12-15 maja na liczącej 991 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.