Trwa ładowanie...
d33hfng
01-12-2005 14:10

Większość Polaków nie wyjeżdża na wypoczynek

Większość dorosłych Polaków - 69% - w 2005 roku w ogóle nie wyjechała na wypoczynek poza miejsce zamieszkania. Za najważniejszy powód podali brak pieniędzy - wynika z sondażu CBOS.

d33hfng
d33hfng

W 2005 roku poza domem wypoczywało 33% badanych (co trzeci dorosły Polak), w tym 12% wyjeżdżało zarówno na dłuższy, jak i krótszy pobyt. 10% ankietowanych było wyłącznie na dłuższym, co najmniej tygodniowym wyjeździe.

Badania wykazały, że w ciągu ostatnich trzech lat zwiększyła się liczba osób, które wypoczywają tylko w kraju - w 2003 roku było to 71%, w 2005 roku - 80%. Wypoczywający w kraju najczęściej wybierają pobyt u rodziny lub znajomych (prawie co drugi wyjeżdżający), rzadziej na kwaterze prywatnej, na wczasach lub wycieczce zorganizowanej.

W porównaniu z sytuacją na początku lat 90. Polacy częściej spędzają czas na własnych działkach.

Tylko 5% Polaków wypoczywało w 2005 roku wyłącznie za granicą, co siódmy Polak był zarówno w kraju, jak i zagranicą.

d33hfng

Coraz mniej osób korzysta z usług biur podróży; jak wykazały badania, większość deklarujących wyjazdy zagraniczne podróżowała w tym roku w ramach indywidualnych wyjazdów turystycznych.

Według CBOS, Polacy odpoczywają poza domem tym rzadziej, im gorsze jest ich położenie społeczne (niższy poziom wykształcenia, gorsza pozycja zawodowa i materialna), a także im mniej zurbanizowana jest miejscowość, którą zamieszkują.

Zaledwie co ósmy badany (13%) o najniższych miesięcznych dochodach - poniżej 300 zł na osobę w rodzinie - mógł pozwolić sobie na wyjazd wypoczynkowy. Poza domem odpoczywał co siódmy rencista (14%) i co szósty rolnik (16%). W grupie najrzadziej wyjeżdżających znaleźli się także bezrobotni, emeryci oraz badani z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym.

Najwięcej ankietowanych, którzy nie wypoczywają poza domem, za główną przyczynę podaje brak pieniędzy. 77% twierdzi, że nie ma pieniędzy na wyjazd co najmniej tygodniowy, 76% także na krótszy.

d33hfng

Druga co do wielkości grupa (niecałe 50%) deklaruje, że pozostaje w domu, bo wypoczywa w miejscu zamieszkania. 33% ankietowanych jako powód podało to, że nie mają czasu. Prawie jedna piąta ankietowanych nie wyjeżdża, ponieważ nie odczuwa takiej potrzeby.

Statystyczny dorosły Polak w 2005 roku wypoczywał poza domem krócej niż tydzień (średnia to 6,4, czyli ponad 6 dni). Najdłużej wypoczywali uczniowie i studenci - ich wyjazdy wypoczynkowe trwały średnio 16 dni.

Wśród preferowanych środków lokomocji wyjeżdżających na pierwszym miejscu znalazł się samochód - aż 69% osób na wypoczynek wybrało się autem osobowym. Ponad jedna czwarta ankietowanych wybrała autokar, tyle samo osób podróżowało pociągiem. Jedynie co dwudziesty badany leciał samolotem, jeszcze mniej osób płynęło statkiem lub promem.

Badanie przeprowadzono w dniach 11-14 listopada 2005 roku na reprezentatywnej losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

d33hfng
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33hfng
Więcej tematów